2007-2008 dünya gıda krizi

Vikipedi, özgür ansiklopedi

2007-2008 Dünya Gıda Krizi. 2007 ve 2008 yıllarında dünya çapında gıda fiyatlarındaki yüksek artışlar bir küresel krize dönüşmüş, siyasi ve ekonomik istikrarsızlıklara, gelişmemiş ve gelişmekte olan ülkelerde sosyal huzursuzluklara neden olmuştur. Bu krizin nedeni tarım ürünleri üreten ülkelerdeki kuraklıklar ve petrol fiyatlarındaki artışlar gösterilmektedir. Petrol fiyatları gıdaların nakliye ve gıda endüstrisinde maliyet artışlarına neden olmuştur. Diğer faktörler ise gelişmiş ülkelerdeki bioyakıt kullanımının artmasıyla beraber tarıma ayrılan arazilerin azalması ve özellikle Asya'da toplumun orta-sınıftaki bireylerinin gıda ürünlerine olan taleplerinin artmasıdır. Bu ortam dünyadaki gıda stoklarının azalmasına ve gıda fiyatlarında yükselişlere neden oldu. Ayrıca finansal krizin etkisiyle yatırımcılar gıda ürünlerini yatırım aracı olarak görmüşlerdir. Bu durumda artışların hızlanmasına neden olmuştur. Birçok ülkede bu kriz ciddi sorunlar yaratmıştır.

Bangladeş[değiştir | kaynağı değiştir]

Bangladeş'in başkenti Dakka'da 10.000 işçi gıda fiyatlarındaki artışlar ve düşük ücretler nedeniyle protesto gösterileri düzenledi. Birçok işçi polisle çıkan olaylarda yaralandı. Aslında bu ülke gıda açısından 2002 yılında yapılan araştırmalara göre kendi kendine yetebilir bir ülke olarak görülse de, petrol fiyatlarındaki artışlar gıda fiyatlarında artışa neden olmuştur. Ekonomistlere göre 150 milyon nüfuslu ülkenin 30 milyonu açlık çekebilecek duruma düşebilir.

Brezilya[değiştir | kaynağı değiştir]

Nisan 2008'de hükûmet pirinç ihracını durdurdu. Bu durumun nedeni ise ülkedeki tüketicileri korumak olarak gösterildi.

Mısır[değiştir | kaynağı değiştir]

8 Nisan 2008'de Mısır'da gıda fiyatlarının artışına karşı yapılan protestoda polisin açtığı ateş sonucu bir gösterici öldü. Ülkede gıda fiyatları, özellikle ekmeğin fiyatı son aylarda katlandı.

Rusya[değiştir | kaynağı değiştir]

Rusya ülkedeki kilit seçimlerin öncesinde gıda fiyatlarını artışını engelleyeek ülkede seçimler öncesi panik ve protesto havasının oluşmasını engelledi.

Haiti[değiştir | kaynağı değiştir]

Artan gıda fiyatları yüzünden Başbakan görevinden alındı. 2007 sonlarından bu yana pirinç ve diğer gıda fiyatlarında %50 artış yaşandı. Ülkede pirinç fiyatları son durumda %15 düşürüldü.

Türkiye[değiştir | kaynağı değiştir]

Türkiye'de son gıda kriziyle beraber zamlar hızlandı. İstanbul fırıncılar odası artan un fiyatlarını göstererek ekmeğe zam yaptı. Pirinç fiyatlarında %130'a varan artışlar yaşandı. Bulgur ve makarna fiyatlarında önemli artışlar yaşandı.

Buna karşın hükûmetin aldığı önlemler gıda fiyatlarında azalmaya yol açmadı ve 2008 enflasyon hedefi olan %4'ün tutturulamayacağı Merkez Bankası Başkanı tarafından dile getirildi. Bazı ekonomistlere göre 2008 yılı enflasyonunu Türkiye'de tek hanede kalmayacağını söyledi. Birleşmiş Milletler Kalkınma Ofisi Başkanı Kemal Derviş Türkiye ve Brezilya'da enflasyon tsunamisi yaşanabileceği ve bu ülkelerde 1 yıldan kısa bir süre içerisinde orta sınıfın alım gücünün ortalama %25 azaldığını belirtti.