Şimdi Sevişme Vakti

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şimdi Sevişme Vakti
Sait Faik Şimdi Sevişme Vakti.jpg
"Şimdi Sevişme Vakti"nin 1958 tarihli baskısının kapağı
Yazar Sait Faik Abasıyanık
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Tür Şiir
Yayım 1953
Yayımcı Yenilik Yayınları

Şimdi Sevişme Vakti, Türk yazar Sait Faik Abasıyanık'ın 1953 yılında yayınlanan şiir kitabı. Yazarın yayınlanan tek şiir kitabıdır.

Kitaba ilk olarak Köprü isminin verilmesi düşünüldü.[1] Hatta dergilere bu adla ilanlar verilse de Naim Tirali'nin dediğine göre daha sonradan Abasıyanık, kitabın isminin Şimdi Sevişme Vakti olmasına karar verdi. Şimdi Sevişme Vakti'nin ilk baskısı Yenilik Yayınları'ndan çıktı. İkinci baskısı ise Varlık Yayınları tarafından 1958 yılında basıldı.

Sait Faik'in Gençlik döneminde şiirle ilgilendiği bilinmektedir.[2] Yazar, ilk şiiri HamalAdapazarı'nda yaşadığı ergenlik döneminde yazdı.[3] Abasıyanık gençliğinde ilgisini çeken şiir yazmayı daha sonraki yıllarda bırakarak öykü yazarlığına yöneldi. Yıllar sonra tekrar şiir yazmaya heveslenen yazar bu şiirlerini de Şimdi Sevişme Vakti'de topladı.

Kitaba şiirleri arasından seçme yaparak on altı tanesini aldı. Kitap çıkana kadar ise Hamal hariç on iki şiiri çeşitli dergi ve gazetelerde yayınlanmıştı. Şimdi Sevişme Vakti'nin sonraki baskılarında ise yirmi altı şiir bulunmaktadır. Sait Faik'in hikâyelerinde de şiirsi bir hava vardır. Ama toplam otuz dokuz şiiri yayınlanmış yazar edebiyat çevrelerinde bir şair olarak değerlendirilmedi.[4] Yazar da içinde bulunan şiir cevherine rağmen bu konuda iddialı olmadı.

Öykü yazarlığında kendi dili oluşmuş, belirli bir seviyenin üzerine çıkmış yazarın sanat hayatının önemli bir döneminde şiire dönmesi ve şiir kitabı yayınlaması riskli bir seçim olarak görülebileceğini söyleyen Mehmet Kaplan yazarın bu süreci başarı ile atlattığını belirterek "Şiirlerinde de o orijinal şahsiyetinden hiçbir şey kaybetmemiş, bilakis daha fazla kendisi olmuştur. Burada onu en öz tarafıyla karşımızda buluyoruz" dedi.[5]

Sait Faik, bu kitabındaki şiirlerinde şekil olarak arkadaşı ve çağdaşı olan Orhan Veli Kanık'ın serbest şiir anlayışını benimsedi.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Sönmez 2007, s. 180
  2. ^ Uyguner 1991, s. 43
  3. ^ Kavaz 1999, s. 90
  4. ^ Kavaz 1999, s. 93
  5. ^ Kaplan, Mehmet. Şimdi Sevişme Vakti. İstanbul Dergisi, Kasım 1953. No:1 Sayfa:15
Genel
  • Kavaz, İbrahim (1999), Sait Faik Abasıyanık, Şule Yayınları 
  • Naci, Fethi (Mayıs 2003), Sait Faik'in Hikayeciliği, Yapı Kredi Yayınları, ISBN 975-08-0534-8 
  • Sönmez, Sevengül (Şubat 2007), A'dan Z'ye Sait Faik, Yapı Kredi Yayınları, ISBN 978-975-08-1198-2 
  • Uyguner, Muzaffer (1991), Sait Faik, Bilgi Yayınevi, ISBN 9754942323