Az Şekerli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Az Şekerli
Az Şekerli Sait Faik.jpg
Sait Faik Abasıyanık'ın 1954 yılında Varlık Yayınları tarafından yayımlanan öykü kitabı.
Yazar Sait Faik Abasıyanık
Ülke Türkiye
Dil Türkçe
Tür Hikâye
Yayım 1954
Yayımcı Varlık Yayınları

Az Şekerli, Türk yazar Sait Faik Abasıyanık'ın ölümünden sonra, 1954 yılının Aralık ayında Varlık Yayınları'ı tarafından yayımlanan bir öykü kitabıdır.

Az Şekerli'de, Sait Faik'in son günlerinde ve gençlik günlerinde yazdığı hikayeleri bir aradadır. Özellikle, son günlerinde yazdıklarında ölüme yaklaştığını anlayan bir sanatçının bekleyişi, boyun eğişi ve teslimiyeti fark edilebilir.[1]

Yazarın bu kitapta yer alan Battaniye ve Kalinikhta isimli öyküleri Alemdağ'da Var Bir Yılan'daki eşcinsel göndermeli öyküleri ile birlikte değerlendirilir. Bu hikâyelerde ortak karakterlere de rastlanır.[2] Bunun dışında Kalinikhta, Abasıyanık'ın vefatın önce yayınlanmış son hikâyesidir ve yazarın dünyaya vedası gibidir: "Ekselsiyar kahvesinin garsonu, 'Kalinikhta Kiryos' diyor bana. Benden de bir kalinikhta sana. Panco!"

Fındık isimli öykü yazarın gençlik günlerinden kalmadır. Sait Faik'in ilk dönem hikâyeciliğinden kalma kişilere rastlanır. Öykünün kahramanı olan Çöpçü Mehmet, zehirlenmesi istenen bir köpeğe kıyamadığı için işinden istifa eder. Kitaba ismini veren Az Şekerli de yazarın küçük adamlarının hayatlarından bir kesit sunar. G... ise yazarın hastalığını anlattığı, tedavi olmak üzere gittiği hastanedeki gözlemlerini dile getirdiği bir öyküsüdür.

Az Şekerli'deki hikâyelerin bazılarının özgünlüğü sonraki yıllarda tartışma konusu olmuştur. 1975 yılında Metin Erksan tarafından televizyon filmi yapılan Müthiş Bir Tren de bu hikâyelerden birisidir. Çeşitli tartışmalara sebep olan film, Sait Faik'in hikâyesinin özgün olmadığı, Ferenc Herczeg'in bir hikâyesinden uyarlama olduğu iddialarını da canlandırmıştır. Zaten Sait Faik de 1948'de, Hürriyet gazetesindeki ilk yayınlanışında, hikâyesinin altına ”'yazan’ değil de ‘yayınlayan’ diye imza atmış"tır.[3] Türkiye İş Bankası Kültür Yayınları, bütün bu tartışmalardan hareketle 2017 baskısında, Az Şekerli'deki hikâyeleri, "Son Hikayeleri" ve "Eski Hikâyelerinden" şeklinde iki bölüme ayırmıştır. Müthiş Bir Tren de kitabın ikinci bölümünde yer almıştır.[4]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Notlar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Uyguner 1991, s. 45
  2. ^ Naci 2003, s. 57
  3. ^ "Müthiş Bir Tren". Açık Gazete. 6 Temmuz 2005. 6 Haziran 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
  4. ^ "İş Kültür Yayınları Az Şekerli Sayfası".