Şeyhsafi, Havza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Şeyhsafi
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Havza
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2007)
 • Toplam 421
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0362
Posta kodu 55700
Resmî site

Şeyhsafi, Samsun ilinin Havza ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun ili Havza ilçesine bağlı olan Şeyhsafi Köyü (diğer adıyla Umurbey) Şeyhsavcı adını köy içinde türbesi bulunan Şeyh Savcı'dan almaktadır. Şeyh Savcı ismi zamanla halk dilinde Şeyhsafi olarak değişmiştir. Eski bir yerleşim yeri olan köyde son Selçuklu Sultanlarından Tacettin Altınbaş'ın kabri köy kabristanlığındadır. Kabrindeki hitabede şu cümleler yazılıdır: Türbe-i Gazi Çelebi şehzade-i Sultan Mes’ud der_karye-i Umurbey, Nam-ı diğer Şeyh Savcı der- Simre-i Havza Tabi’i Amasya "Sultan Mes’ud’un şehzadesi Gazi Çelebi’nin Amasya’ya tabi Havza Simre’sine bağlı Umurbey, diğer adıyla Şeyh Savcı mahallesindeki türbesi."

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 85 km, Havza ilçesine 4 km uzaklıktadır. Havzanın batı tarafında Vezirköprü yolu üzerinde bulunan mahallesimüzde geçim tarım ve hayvancılıkla sağlanmaktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, ne Karadeniz ne Orta Anadolu, tamamen geçit bölgesi iklimine sahiptir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 421
2000 479
1997 548

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallede genellikle buğday, şeker pancarı, mısır, ayçiçeği gibi tarım ürünleri ekimi yapılmaktadır. Hayvancılıkla uğraşanlar bulunsa da geçim kaynağı ağırlıklı olarak tarımdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu vardır fakat öğrenciler taşımalı sistemle mahallesimüze yaklaşık 4 KM mesafedeki Havzadaki okullara gitmektedir. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]