Bekdiğin, Havza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Bekdiğin
—  Mahalle  —
Samsun
Samsun
Ülke  Türkiye
İl Samsun
İlçe Havza
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus (2000)[1]
 - Toplam 938
Zaman dilimi UDAZD (UTC+03.00)
İl alan kodu 0362
İl plaka kodu
Posta kodu 55700
İnternet sitesi: [2]

Bekdiğin, Samsun ilinin Havza ilçesine bağlı bir mahalledir. Belde, Havza ilçesine 12 Km. uzaklıkta bulunmakta olup Atatürk, Anzaklar ve Şehit Veli Efendi adlarında üç mahalleden oluşmaktadır. Anzaklar mahallesi Havza-Samsun karayolunun 11. Km'si üzerinde yer almaktadır. 1994 yılında belediye olan bölgenin 2009 yılı yerel seçimleriyle beraber tüzel kişiliği tekrar köye dönüştürülmüştür.[1]

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Bekdiğin beldesine ilk yerleşim, beldeden geçen Havza-Samsun karayolunun altındaki Cintepesi mevkii olduğu, eski mezarların bu yerleşim yerine çok yakın olmasından anlaşılmaktadır. Büyük bir deprem nedeniyle bu yerlerdeki evlerin yıkıldığı, kalanların yol güzergahı ve açık alan olması nedeniyle kendilerini bölücü eşkıya ve azınlıklardan koruyamadıkları için 1550-1600'lü yıllarda aslen hayvancılıkla uğraşan ve gözü pek, silahşör olarak nam salan beldenin bugünkü yerinde ikamet eden tokbaylar olmuştur. Bir lakabının da Baştegin olduğu söylenmekte olup "Baş" hükmeden; "Tigin" ise, hanedandan olan erkek çocuk anlamına geldiğinden beldeye Beytigin adı verilmiştir. Beytigin adı zamanla yumuşatılarak yöre şivelerinden anlaşılacağı üzere Bekdiğin adına dönüştürülmüştür.[2]

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Havza ilçesine 12 km uzaklıktadır.Ladik hamamayağına 3 km dir.Çevre köyleri karameşe 3 km.Kaleköy 8 km.Güvercinlik mahallesi 5 km.Yenice mahallesi 3 km.Kocapınar mahallesi(Hıllaz) 5 km dir.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 938
1997 1425

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Beldede tarımsal faaliyetleri geliştirmek amacıyla kurulmuş Tarım Kredi Kooperatifi mevcut olup, beldede sulama amaçlı gölet de bulunmaktadır.

Belediye teşkilatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Yerleşim yerinin 1994 yılında Belde tüzel kişiliği alması ile birlikte beldenin tüzel kişiliğini temsil etmesi için belediye başkanlığı seçimleri yapılmıştır. Beldenin 2009 yılı yerel seçimleriyle beraber tüzel kişiliği tekrar köye dönüştürülmüştür.[1] 29 Mart 2009 Yerel seçimlerine belde olarak katılmıştır.

Seçildikleri yıllara göre belediye başkanları: 1994 :Mustafa Dayıoğlu 1999:Mustafa Dayıoğlu 2004: ismail Şengül 2009: Halit Ulusoy

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Beldede, ilköğretim okulu vardır. Beldenin içme suyu şebekesi ve kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Jandarma karakolu vardır. Beldeye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup Demiryolu istasyonu da bulunmaktadır. Beldede elektrik ve sabit telefon vardır.jandarma karakolu kaldırılmıştır.mahallede iki tane cami bulunmakta.ondan fazlada kahvehanesi vardır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b 06/03/2008 tarihinde kabul edilen 5747 sayılı "Büyükşehir Belediyesi Sınırları İçerisinde İlçe Kurulması ve Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun"a göre, BEKDİĞİN Belediyesinin tüzel kişiliği, ilk genel mahalli idareler seçiminden geçerli olmak üzere kaldırılarak köye dönüştürülmüştür.
  2. ^ T.C. Havza Kaymakamlığı Havza ilçesi ve köylerine hizmet götürme yayınları s.87

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]