Ortaklar, Havza

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
Ortaklar
—  Mahalle  —
Samsun
Samsun
Ülke Türkiye Türkiye
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
İl Samsun
İlçe Havza
Nüfus (2007)http://www.havza.gov.tr/Bolge.asp?IlceId=7&OzellikId=69
 - Toplam 791
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
İl alan kodu 362
İl plaka kodu 55
Posta kodu 55700

Ortaklar, Samsun ilinin Havza ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin kuruluş tarihi oldukça eski olup, tarihi belgelerde Vezirköprü'ye bağlı olarak geçmektedir. Köpek ve Ören köylerinin bu nahiyeye bağlı olduğu, isimlerini Selçuklu beylerinden Sadeddin Köpek ve Bedreddin Ören'den aldıkları rivayet edilmektedir. Köpekoğulları, Timurlular'ın hakimiyeti esnasında Osmanlılar'a karşı geldiklerinden Akörenbeyoğulları'ndan Ortak Bey ve oğulları tarafından bastırılmıştır. Bundan dolayı Ortak Bey'e Padişah tarafından ihsan edilen köy, Ortaklar namı ile bilinmiştir.[1][2]

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

KÖYÜMÜZDE HER YIL YAĞMUR VE AFET DUASI ADI VERİLEN DUA YAPILMAKTADIR YAĞMUR YAĞSA BİLE BU DUA YAPILMAKTADIR. DUANIN YAPILDIĞI GÜN YAKIN ÇEVREDEKİ TÜM KÖY SAKİNLERİ DAVET EDİLMEKTE VE KURBAN KESİLEREK MİSAFİRLERE İKRAM YAPILMAKTADIR.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Samsun iline 96 km, Havza ilçesine11 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

mahallenin iklimi yarı karasal iklim özellikleri altındadır. yazları sıcak ve kurak kışları ise soğuk ve kar yağışlıdır. karadeniz bölgesinde bulunup bu tarz bir iklim özelliği taşımasının temel nedeni denize uzak olmasıdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 791
2000 1027
1997 1143

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu,Sağlık ocağı,mahallesimüzün gençlerinin eğlenebileceği köy konağı mevcut olup;Sağlık ocağına yeteri derecede personel verilmediği için Lojmanları başta olmak üzere harabeye dönmek üzeredir.Çevre köylerimiz bu sağlık ocağına bağlı olup ama doktor ve diğer personel yokluğu nedeni ile Köyümüz sağlık ocağı yerine Havza ilçe sağlık ocaklarına gidilmektedir.Köyümüzün orman bölgesi olan Doğançayırı ve Esenbey köyleri mevkiinde Yayla sı mevcut olup Mayıs ve Agustos aylarına kadar İmkanı olan köylü vatandaşlarımız Hayvanları ile birlikte 3 ay süre ile yaylada çadırlar kuraraktan konaklarlar.Köyümüz ile Vezirköprü Köylerinin sınırları içerisinde bulunan İstavlaz Çayına yapılan Baraj mahallesimüze ve çevre köylerine balıkcılık anlamında ve sulama amaçlı ayrı bir gelir getirici kaynak oluşturmaktadır.Köyümüzün ve Çevre köylerin kuruluş yılları tarihi itibariyle çok eskiye dayandığı için ayrıca bir değer kaynağı oluşturmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Köyümüze ulaşımı sağlayan yol Samsunu Kastamonu ve Tosya istikametinde istanbul karayoluna bağlayan ana yolu mahallesimüzün içerisinden geçmekte olup mahallesimüzden her iki yönede günün her saatinde taşıt bulma olanağı mevcuttur.Köyümüzün İç kısımlarının yollarının bazı bölümleri parke döşemeli olup ,mahallesimüzün geneli yeşil alan ve güzel bir görünüm içerisindedir.Köyümüzün İnsanı Sunni olup İmamı-Azam Ebu Hanife Ehli sünnet Velcemaat Mezhebine bağlıdırlar.1500 kişinin ibadet edebileceği bir Cami miz vardır.Köyümüzde kâdirî tarikatı ve Süleyman Hilmi Tunahan Cemaatine Mensup cemeaat toplulukları olmasına rağmen her hangibir ayrımcılığa sebeb oluşturmamaktadırlar.Köyümüzde 1980 li yıllardan itibaren öğretime ve eğitime daha çok önem verilmiş olup mahallesimüzden Üniversiteye yönelik bu eğitim hızla ilerlemiş ve Din görevlileri başta olmak üzere çok sayıda memur ve öğretmen kardeşlerimiz mevcut duruma gelmiştir.Liseyi bitiren gençlerimizin çoğunluğu Bursa Başta olmak üzere İstanbul ve İzmir illeri gibi büyük Şehirlere göç gitmişlerdir.Köyümüzün İnsanları çevre köyler tarafından genellikle Hayır severliğiyle tanınmaktadır.1940 larlı yıllarda mahallesimüz çevredeki düşman işgali dönemlerinde insanlarınında içerisinde bulunduğu evler yakılmış İnsanlarımız diri diri ateşe atılmıştır.Yinede bütün bu olp bitinler karşısında düşmana hiç taviz vermeyerek düşmanları püskürtmeyi başarmışlardır.Köyümüz ismine layık bir köy olmaya her zaman özen göstermiş ve bu anlamda hayatlarına devam etmektedirler.(TAHA YASİR SEZER)0 536 316 13 99 -0543 256 11 12 Bilgi amaçlı arayabilirsiniz.Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır. AYRICA JANDARMA KONTROL NOKTASI BULUNMAKTADIR.

Kaynaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Abdi Zade, Amasya Tarihi, s.311
  2. ^ T.C. Havza kaymakamlığı Havza ilçesi ve köylerine hizmet götürme yayınları s.150

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]