İyceler, Kızılcahamam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İyceler
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Kızılcahamam
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 143
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
Posta kodu 06890

İyceler, Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesine bağlı bir mahalledir.

İyceler, ismini Oğuz boylarının bir beyliğinden almakta olup, tarihi ise tam olarak bilinmemekle birlikte Anadolu'ya ilk göç eden Türk soylarıyla tarihlendirilmektedir. Ankara iline 105 km, Kızılcahamam ilçesine 27 km uzaklıktadır.

Mahallenin iklimi, İç Anadolu Bölgesi'nden ziyade Karadeniz Bölgesi'nin kıyısında bulunduğundan dolayı genelde serin havanın hakim olduğu bir bölgedir. Ankara'ya oranla daha çok yağış almaktadır. Mahallenin civarı meşe ve çam ormanıyla çevrili olup daha yüksek kesimler olan yaylalarda ise çam ve köknar ormanları mevcuttur.

İklim şartlarının elverişsizliğinden dolayı tarımla ticarete dayalı uğraşılmamakta, hayvancılığın ise diğer bölgelere nazaran daha çok verim alınabildiği halde çok yaygın olmamakla birlikte uğraşılmakta olup köy halkının tek denilebilecek geçim kaynağıdır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007
2000 143
1997 -

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol İyceler'e kadar asfalt olup Menteşeler mahallesine kadar ise stabilizedir. Mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]