İğmir, Kızılcahamam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İğmir
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Kızılcahamam
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 68
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
Posta kodu 06890

İğmir, Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin yerleşimi Ankara Savaşının ardından gerçekleşmiştir. Asıl adı Eymür olan bir Oğuz aşiretinden gelirler. Çıtak Aşireti , mahalledeki eğitim düzeyi düşük olduğu için bazı köylülerin kendilerini farklı göstermek için ortaya attığı aslı olmayan Ankara Savaşı'nı Timur'un ordusunun kazanması ile mezhepleri farklı olan (hatta Ege ve Akdeniz'deki çoğunluk Hıristiyan'dır) Çiğilleri aşağılamak amacıyla kullanılırken savaştan sonra onları üstün görüp kendilerini onlardan saymasıyla ortaya çıkmıştır.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 68 km, Kızılcahamam ilçesine 25 km uzaklıktadır.Köy halkı geçimini reçberliğin yanı sıra arıcılık, çilekcilik ve mantarcılıkla sağlamaktadır. Bunun yanı sıra mahallenin etrafında çok güzel mesire ve piknik alanları mevcuttur. Kır düğünleri dernek ve cemiyet toplantıları ve piknikleri için elverişli hayli geniş yeşil alanları vardır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2007 30
2000 68
1997 15

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. İğmir Köyü ekonomisi temelde tarıma dayanır bölgenin meşhur çilek üretimi bu mahallede yapılır muhtelif meyveler yetişir ve meyvecilik yapılır küçük ve büyük baş hayvancılığın yanı sıra arıcılık da yapılır bu mahallede ayrıca mantar üreticiliğinede başlanmştır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]