Kızılcaören, Kızılcahamam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Kızılcaören
Ankara ilinin Türkiye'deki konumu
Kızılcaören'nın Ankara'da bulunduğu yer
Kızılcaören
Kızılcaören
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Kızılcahamam
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
Posta kodu 06890

Kızılcaören, Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesine bağlı bir mahalledir.

Kızılcahamam ilçesinin en eski, en güzel köylerinden biridir. Ankara’yı İstanbul’a bağlayan E-5 karayolu üzerinde bulunan Kızılcaören, ilçe merkezine 4,5, Ankara’ya 84 km uzaklıktadır. Sakarya nehrinin çıkış kollarından biri olan Kirmir Çayı mahallenin önünden geçmektedir.

Ören, Özdere ve Çengeller olmak üzere üç mevkii vardır. Mahalle boyunca uzanan çam ve meşe ormanlarıyla kaplı Aluçdağı içindeki Gözdere vadisi, Çamlıdere sınırında sona erer. Küçük bir gölcüğü bulunan yaylası serin ve güzeldir.

Javsu su fabrikası Kızılcaören’dedir.

Ankara’ya ve diğer kentlere göç nedeniyle köy eski canlılığını yitirmiştir. Artık çok az kişi kalmakta, Ankara’dan yazları gelenlerle biraz çoğalmaktadır.

Kızılcaören sınırlı tarım alanlarına rağmen suyu bol (barajlar yapılmadan önce) verimli bir mahalledir. Şimdi artık yetişmeyen pirinci Türkiye çapında ünlüydü. Buğday, arpa ve fiğ gibi tahıllar yanında, taze fasulye, salatalık, patates, soğan, domates, patates, biber dâhil her çeşit sebze yetiştirilir, çoğu pazarda satılırdı. Elma, armut, üzüm, erik bol yetişirdi.

Cumhuriyet yıllarında ağırlıklı olarak hayvancılık yapılırdı. Orman ve meralarında tiftik keçisi, koyun, sığır otlatıcılığı yaygındı. Ormanlarında ayı, yaban domuzu, kurt, tilki, tavşan gibi hayvanlar bulunmaktadır. Eski yıllarda serçe, kırlangıç, keklik türü her çeşit kuş sürüleri bulunurdu.

Kızılcaören birçok okumuş, meslek sahibi insan yetiştirmiş köklü bir mahalledir.

Yıllara göre mahalle nüfus verileri
2000 208
1990 311
1985 324

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır, ancak kullanılamamakta, taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfaltdır. Ankara-Merkez'e ve Kızılcahamam ilçesine ulaşımı, Çamlıdere-Ankara arası çalışan özel firma otobüsleri sağlar.