İstanbul kardeleni

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İstanbul kardeleni
Galanthus plicatus subsp. byzantinus generel.jpg
Bilimsel sınıflandırma Bu sınıflandırmayı düzenle
Âlem: Plantae
Klad: Tracheophyta
Klad: Angiosperms
Klad: Monocots
Takım: Asparagales
Familya: Amaryllidaceae
Alt familya: Amaryllidoideae
Oymak: Galantheae
Cins: Galanthus
Tür: G. plicatus
Alt tür: G. p. subsp. byzantinus
Üçlü adlandırma
Galanthus plicatus subsp. byzantinus
(Baker) D.A.Webb., Botanical Journal of the Linnean Society 76: 310 (1978).

İstanbul kardeleni (Galanthus plicatus subsp. byzantinus), nergisgiller (Amaryllidaceae) familyasından Türkiye'de endemik olan bir kardelen alt türü.[1]

Türkiye'de doğal olarak İstanbul'la birlikte Bolu, Kocaeli, Bursa ve Kırklareli'de bulunur. Göknar ve kayın ormanları kenarında görülür. Ocak-Nisan ayları çiçeklenme dönemidir.

Bilimsel Tanımı[değiştir | kaynağı değiştir]

Galanthus plicatus subsp. byzantinus soğanı 2 ila 3 cm uzunluğunda ve 1.7 ila 2 cm genişliğinde, neredeyse küresel ila ovoiddir. Yapraklar darca oblanseolat ila kayış biçimli, çiçek zamanı 12 ila 17 cm uzunluğunda ve 1 ila 1.5 cm. genişliğindedir. Çiçekli gövde 9 ila 22 cm uzunluğundadır. Dış perianth bölümü dışbükey, eliptik ila obovat, 20 ila 28 mm uzunluğunda ve 6 ila 12 mm genişliğinde, iç bölüm düz, dikdörtgensi spatulat, 8 mm uzunluğunda ve 4 ila 7 mm genişliğindedir. Filament 0.5 ila 1 mm uzunluğundadır. Kapsül elipsoid ila neredeyse küreseldir. Ocak ve Nisan ayları arasında ormanlık alanların açıklıklarında görülür.[2]

Etimoloji[değiştir | kaynağı değiştir]

Cins adı Yunanca "süt çiçeği" (Korolla’nın süt beyazı rengine işaret eder); tür adı Latince "plikat" (Yaprakların karakteristik katlı biçimine işaret eder); alttür adı ise Latince Bizans anlamına gelir.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Türkiye Bitkileri Listesi". 2020. 22 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2020. 
  2. ^ "Kocaeli Bitkileri". 22 Ağustos 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 10 Ağustos 2020.