İstanbul Teknik Üniversitesi Elektrik-Elektronik Fakültesi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi
Kuruluş 1934[1]
Dekan İbrahim Akduman
Bulunduğu yer Maslak, İstanbul[2]
Web sitesi http://www.ee.itu.edu.tr/

İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi, Elektrik mühendisliği, Elektronik ve Haberleşme mühendisliği ve Kontrol mühendisliği bölümlerini barındırmaktadır. Ayazağa yerleşkesinde bulunur. Fakülte programları ABET sürecinden geçmiştir ve 2005 yılında akreditasyon almıştır. Eğitim dili İngilizce ve Türkçe'dir. Elektrik-Elektronik Fakültesi öğrencilerinin katılımıyla Arıba[3][4], Arıba2[3][5], ARIBA3(ITURA)[3][6], ARIBA4[3][7], HydroBee[8] gibi projeler gerçekleştirilmiştir. Ayrıca İTÜRO robot olimpiyatları etkinliği de fakülte öğrencilerinin kurduğu İTÜ Kontrol ve Otomasyon Kulübü tarafından yapılmaktadır.

Fakülte tarafından Türkiye'de ilk yüksek gerilim laboratuvarı, ilk Televizyon yayını, ilk stereo radyo yayını, ilk mikroelektronik laboratuvarı ve mikro­chip üretimi gerçekleştirilmiştir.[9]

Geçmiş[değiştir | kaynağı değiştir]

1926 yılında İstanbul Üniversitesi (eski adıyla İstanbul Dar-ül Fünun’u) Fen Fakültesi'nde oluşturulan Makine-Elektrik Enstitüsü, 1934 yılında Yüksek Mühendis Mektebi'ne (İstanbul Teknik Üniversitesi), Elektro-Mekanik Şubesi olarak bağlanmıştır. Bu olay İTÜ Elektrik Mühendisliği Bölümü'nün başlangıcı olmuştur.

1944 yılında Yüksek Mühendis Mektebi’nin İstanbul Teknik Üniversitesi’ne dönüştürülmesi sırasında Elektrik Şubesi de Elektrik Fakültesi’ne dönüştürülmüştür. Biri Kuvvetli Akım (Elektrik Mühendisliği) diğeri de Zayıf Akım (Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği) olmak üzere iki öğretim verecek şekilde yapılanmıştır.

1954 yılında kurulmuş olan Maçka Teknik Okulu Elektrik Şubesi de Elektrik Fakültesiyle iç içe sürdürülen dört yıllık bir öğretimle Elektrik Mühendisi yetiştirmiş, 1969 yılında Okul Maçka Mühendislik-Mimarlık Fakültesi’ne dönüştürülmüş, bu yeni fakültenin Elektrik Mühendisliği Bölümü daha sonra Maçka Elektrik Fakültesi biçiminde örgütlenmiştir. Maçka Elektrik Fakültesi 1982 yılında İTÜ Elektrik Fakültesi’ne katılmıştır.

Yine 1982 yılında, İTÜ Elektrik Fakültesi’nin Zayıf Akım Kolu yerine Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği bölümü, Kuvvetli Akım Kolu yerine Elektrik Mühendisliği bölümü kurulmuş, bunların yanı sıra çağın gelişmeleri doğrultusunda bir de Kontrol ve Bilgisayar Mühendisliği bölümü oluşturulmuştur. 1983 yılında fakültenin adı Elektrik-Elektronik Fakültesi olarak değiştirilmiştir.

1998 yılında Bilgisayar Mühendisliği kurulmuştür. 2001 yılında Kontrol Mühendisliği ayrı bir bölüm olarak kurulmuştur. Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği de Elektronik mühendisliği ve Telekomünikasyon mühendisliği şeklinde iki ayrı bölüme ayrılmıştır.

2005 yılında bütün programlar ABET akreditasyonu kazanmıştır. 2010 yılında Bilgisayar Mühendisliği bölümü Bilgisayar ve Bilişim Fakültesi'ne dahil olmuştur. Elektronik ve Telekomünikasyon mühendislikleri birleşmiş ve Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği tekrar oluşturulmuştur.[10]

Ünlü Mezunlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölümler[değiştir | kaynağı değiştir]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]