Mustafa Santur

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Mustafa Santur
Doğum 1905
Selanik
Ölüm 7 Mart 1981 (76 yaşında)
Vatandaşlığı Türkiye
Dalı Fizik ve Elektrik Mühendisliği
Çalıştığı yerler

Mustafa Santur (1905, Selanik - 7 Mart 1981), Türk akademisyen.

Yaşamı[değiştir | kaynağı değiştir]

Eğitimi[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel Alman Lisesi'nden sonra girdiği eski ismi Robert Kolej olan Boğaziçi Üniversitesi'nin mühendislik bölümünden 1930'da mezun oldu.[1] A.B.D.’de Cleveland Case Institute of Applied Sciences’dan 1931’de ve İllinois Üniversitesi’nden 1932’de iki Master of Science derecesi aldı. Aynı yıl kazandığı Victor Royal Bursu ile Kaliforniya'daki Stanford Üniversitesi'nde doktora çalışmasına başladı. 1933'te bu üniversiteden doktor derecesini alarak yurda döndü.

Akademik görevleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Göreve Yüksek Mühendis Mektebi'nde fizik kürsüsünde müderris muavini olarak başladı. 1944'te İTÜ Elektrik Fakültesi Yüksek Frekans Tekniği Kürsüsü profesörlüğüne getirildi. 1948-50 yıllarında Elektrik Fakültesi Dekanlığı ve 1954-55 yıllarında İTÜ Rektörlüğü yaptı.

Prof. Dr. Mustafa Santur emekli olduğu 1975 yılına kadar görev yaptığı ve 1973 yılına kadar başkanlığını yürüttüğü Yüksek Frekans Tekniği Kürsüsü’nde verdiği dersler ve kurduğu laboratuvarlarla elektronik ve haberleşme mühendisliği disiplininin kurulup gelişmesi konusunda öncü katkılar yapmış ve bu hizmetleri nedeni ile anısına 1983 TÜBİTAK Hizmet Ödülü verilmiştir.

İTÜ’deki hizmetleri yanında Boğaziçi Üniversitesi ve Yıldız Teknik Okulu’nda dersler vermiş, Atom Enerjisi Komisyonu, Genel Kurmay Başkanlığı Ar-Ge Kurulu ve ODTÜ Mütevelli heyeti üyeliklerinde bulunmuştur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Emeği geçen öğretim üyeleri-Unutamadıklarımız". İstanbul Teknik Üniversitesi Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü. 14 Aralık 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. 
Önce gelen:
Fuat Külünk
İTÜ Elektrik Elektronik Fakültesi dekanı
1948-1950
Sonra gelen:
Nami Serdaroğlu