İrkutsk

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İrkutsk (Иркутск)
İrkutsk (Иркутск)
[[{{{resmi ad}}} arması|Arma]]
Ülke Rusya Rusya
Oblast İrkutsk
Nüfus (2002)
 - Toplam 580.700
  [1]
İnternet sitesi: http://www1.irkutsk.ru/

İrkutsk, (Rusça: Иркутск) Rusya Federasyonu'nda, İrkutsk Oblastının merkezi olan şehir. Angara Nehri kıyısında, nehrin İrkut'la birleştiği noktada yer alır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Yörede ilk Rus yerleşiminin başladığı sıralarda, 1652'de Güney Sibirya ana yolunu denetlemek için inşa edilen kışlık karargah olarak kuruldu. 1661'de burada bir kale inşa edildikten sonra, Trans-Baykal bölgesinde ve Çin ile Moğolistan'a giden Rus ticaret yolu üzerindeki başlıca merkez durumuna geldi. 1686'da şehir statüsü aldı. 1898'de Trans Sibirya Demiryolu'nun yöreye ulaşmasıyla daha fazla önem kazandı.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Bölgesel merkez işlevi, etkin bir sınai gelişmeyle pekişti. Günümüzde, özellikle büyük çeşitlilik gösteren makine üretimiyle Sibirya'nın en önemli sanayi kentlerinden biridir. Demiryolu, uçak, gemi ve kara taşıtları için onarım tesisleri vardır. Öteki sanayiler mika işleme ve tüketim malları imalatıdır. Angara Nehri üzerindeki İrkutsk Hidroelektrik Santralı kentin içinde yer alır; santralın oluşturduğu baraj gölü Baykal Gölü'yle birleşmektedir. Nehir boyunca uzanan toprak setlerin ve ağaçlı caddelerde dizili eski ahşap evlerin güzel bir görünüm kazandırdığı kent, Doğu Sibirya ile Rus Uzakdoğusu'nun yönetim ve kültür merkezlerindendir.

Eğitim[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskiden entelijansiyanın (dekabristler) sürgün yeri olan İrkutsk'un etkisi bir üniversitesinin ve bilim enstitülerinin varlığına dayalıdır. Şehirde yer alan 26 öğretim ve araştırma enstitüsü arasında İrkutsk A. A. Jdanov Devlet Üniversitesi (1918) ile Bilimler Akademisi'nin Sibirya şubesi de bulunur.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]