İnternet ünlüsü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
PewDiePie, 110 milyondan fazla takipçisi olan YouTuber ve bir internet ünlüsüdür.

İnternet ünlüsü, sosyal medya kişiliği, fenomen, influencer[1] veya mikro ünlü, şöhretlerini internet aracılığıyla edinmiş veya geliştirmiş kişidir. Sosyal medyanın yükselişi insanların küresel bir hayran ve takipçi kitlesine ulaşmalarına yardımcı olmuştur.

İnternet ünlüleri genellikle belirli bir yaşam tarzını veya tutumunu destekleyen yaşam tarzı guruları olarak çalışırlar ve moda, teknoloji, bilgisayar oyunları, politika, eğlence ve diğer konularda önemli etkileme güçleri olabilir. Ayrıca influencer'lar (sosyal medya etkileyicileri) şirketler tarafından hayranlarına ve takipçilerine platformlarında ürün tanıtımı yapmaları için işe alınabilirler.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk sosyal medya platformu SixDegrees.com 1997'de açıldı. Kullanıcılar bir profil yaratıp diğer kullanıcılarla arkadaşlık kurabilmekteydi.[2]

O zamandan beri, sosyal medya sadece iletişimin değil, sosyal yaşamın, iş hayatının ve haber yayıncılığının merkezi bir parçası haline geldi. En popüler sosyal medya platformlarından bazıları Facebook, YouTube, WhatsApp, WeChat, Instagram, Tik Tok, Twitch ve Twitterdır.[3]

YouTube ünlüleri[değiştir | kaynağı değiştir]

VidCon, her yıl düzenlenen bir YouTube buluşmasıdır.

YouTube yıldızlarının Y kuşağı üzerinde geleneksel ünlülerden daha büyük bir etkisi olduğu görülmektedir. Bunun arkasındaki ana nedenlerden biri, bu kuşağın televizyon izlememesi ve mobil cihazlardan erişebilecekleri platformları kullanmayı tercih etmesidir.[4] Kullanıcıların %70’i YouTube ünlülerinin pop kültürünü değiştirdiğini ve şekillendirdiğini söylemektedir. Kullanıcıların % 60’ı ise en sevdikleri YouTube yıldızlarının önerilerinin bir TV ya da film yıldızınınkine kıyasla para harcama üzerindeki kararlarına daha etkili olacağını belirtmiştir.[4]

Youtube, 2018 yılında 15.5 milyon dolar kazanmış PewDiePie gibi YouTube ünlüleri için kazançlı bir platform olabilir. Reklam kazançlarının yanı sıra Youtuberlar ayrıca merchandise olarak adlandırılan kendi ürünlerini yaratarak gelir kaynaklarını da genişletebilir.[5] Benzer şekilde, moda blogcuları ve Instagram ünlüleri markaları platformlarında tanıtarak ve kendi markalarını geliştirerek para kazanabilirler.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "What are influencers? definition and meaning". BusinessDictionary.com. 11 Mart 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 25 Ocak 2019. 
  2. ^ "Then and now: a history of social networking sites". www.cbsnews.com. 2 Nisan 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2019. 
  3. ^ "Most popular social networks worldwide as of April 2019, ranked by number of active users (in millions)". The Verge. 20 Haziran 2018. 17 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 9 Nisan 2019. 
  4. ^ a b Network, Under 30. "Why YouTube Stars Influence Millennials More Than Traditional Celebrities". Forbes. 14 Ağustos 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2019. 
  5. ^ Robehmed, Natalie. "Highest-Paid YouTube Stars 2018: Markiplier, Jake Paul, PewDiePie And More". Forbes. 15 Eylül 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 29 Mart 2019.