Çevrimiçi yayıncı

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Çevrimiçi yayıncı veya canlı yayıncı, canlı yayın aracılığıyla kendilerini çevrimiçi olarak bir kitleye yayınlayan fenomen türüdür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Çevrimiçi yayıncıların kapsamı, video oyunları ve solo sohbetlerden farklı türleri içerecek şekilde büyüdü.[1] Yayıncıların kökenleri, kullanıcıların kendi videolarını video blog veya “Let's Plays” biçiminde yükleyebilecekleri YouTube gibi sitelere kadar izlenebilir. Kullanıcılar kanallarına kayda değer bir kitle ve iyi miktarda abone kazanabildiler. Birçoğu o kadar popüler oldu ki bir kariyer peşinde koşabildiler ve içeriklerinden geçimini sağladılar. Canlı video oyunun oynandığı Twitch gibi akış sitelerinin popülaritesine kadar, gitgide daha fazla insan canlı yayın yapabiliyor ve tam zamanlı yayın için bundan daha iyi para kazanabiliyordu. Yayıncıların yapabileceği milyonlarca dolar nedeniyle yayın, bir şekilde kişilik veya beceri sahibi bireyler için uygun bir kariyer seçeneği hâline geldi.[2] Günümüzde insanların kendi benzersiz içerikleriyle kendileri için bir niş oluşturabilecekleri ve yaratabilecekleri birçok farklı platform vardır.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Eskandari, S.; Javidi, M. M. (1 Şub 2016). "Online streaming feature selection using rough sets". International Journal of Approximate Reasoning. 69: 35-57. doi:10.1016/j.ijar.2015.11.006 – ScienceDirect vasıtasıyla. 
  2. ^ "Arşivlenmiş kopya". 2 Mayıs 2019 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Haziran 2020.