Balkon (tablo)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Balkon
Sanatçı Édouard Manet
Yıl 1868 - 1869
Tür Yağlıboya
Boyutlar 170 cm × 124,5 cm (67 in × 490 in)
Konum Musée d'Orsay, Paris

Balkon[1] (Fransızca:Le Balcon), Fransız ressam Édouard Manet'nin 1868 - 1869 yıllarında yaptığı yağlı boya tablosu. Eser, şu anda Paris'teki Musée d'Orsay'da sergilenmektedir. Ressam, tabloyu ilk olarak 1869'daki Paris Salonu'nda sergilendi. Balkon o sene Salon'da sergilenen iki Manet tablosundan biriydi. Manet'nin sergilenmek üzere seçilen diğer resmi Atölyede Öğle Yemeği olmuştu. Tablonun sol tarafında oturarak poz vermiş olan model, ressam Berthe Morisot idi. Morisot daha sonraki yıllarda Manet'nin erkek kardeşi ile evlenerek aileye girdi.

Francisco Goya'nın Balkondaki Mayalar isimli tablosu

Manet, bu tablosunu İspanyol ressam Francisco Goya'nın Balkondaki Mayalar tablosundan esinlenerek çizdi. Üç model de ressamın arkadaşlarıydı ve kompozisyonda birbirleriyle ilişkisi olmayan kişiler gibi göründüler. Solda koyu renkli bir taburenin üzerinde oturmakta olan Berthe Morisot beyaz bir kıyafet giymişti. Genç kadın romantik ve ulaşılmaz bir kahraman gibiydi. Sağ tarafta ayakta poz vermiş model ise kemanist Fanny Claus idi. Onun da kıyafetleri beyazdı. Aksesuarları ise yeşil tonlarındaydı. İki kadının arkasında duran adam ise ressam Antoine Guillemet idi. Guilemet bir elinde sigara tutuyordu ve menekşe rengi bir kravat takmıştı. Üçlü başka bir dünyada yaşıyor gibiydi. Arkada, odanın içinde ise ufak bir çocuk belirsiz bir şekilde çizilmişti. Bu çocuk, Manet'nin eşi Suzanne Leenhoff'un oğlu Koelin-Leenhoff Leon'du.

Resimde, Morisot'nun ayaklarının dibinde bir köpek durmaktadır. Sergilendiği sene köpek izleyenlerin aklına, ressamın bir diğer tablosu olan Olympia'daki siyah kediyi getirdi.

Yeşil, siyah ve beyaz renklerin kullanımı Manet'nin eski geleneksel tavrından modernliğe geçişinin simgesi oldu. Ayrıca, ressamın atölyesi yerine açık havada çizdiği bir eser oldu. Ressam bu tabloyu İspanya'yı ziyaretinden birkaç sene sonra çizdi. Tablonun arka planında Goya'nın karanlık modernliğinin izlerine rastlanır. Berthe Morisot da mayaların modern Parisli bir kadına dönüşmüş hali gibidir.

Manet ile Morisot, bu tablonun yapılışı sırasında tanıştılar. Bu çalışmadan sonra Manet, kadının beyaz ve siyah kıyafetlerle betimlediği pek çok portresini yaptı. 1860'lı yıllar boyunca model olarak Victorine Meurent'i kullanan ressamın Berthe'ye geçişi de Balkon ile oldu. Morisot, tabloyu Paris Salonu'nun o seneki resepsiyonunda gördüğünde "Çirkin değil fakat acayip görünüyorum. femme fatale'e övgü bir tuhaflık tarafından çevrelenmiş gibi..." yorumunu yaptı.[2]

1870 ve 1873 Salon'larına Manet Morisot'nun rakibi Eva Gonzalès'nin portreleri ile katıldı.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Little, Stephen. ...izmler: Sanatı Anlamak. Yapı Yayın, Sayfa 71.
  2. ^ Armstrong, Carol. Manet Manette. Princeton University Press. Sayfa 185. ISBN 0-300-09658-5.