İmamoğlu, Taşköprü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İmamoğlu
İmamoğlu konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Taşköprü
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 81
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37400

İmamoğlu, Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Civar köylerden birinde imamlık yapan bir hocanın buraya yerleştiği, Köyün ismininde buradan geldiği rivayet edilir. Çevreden yeni bireylerin yerleşmesi ile köy genişlemiştir. İmamoğlu, İkizler(Niğel), Boztepe isimlerinde üç mahallesi vardır. Günümüzde yeni yapılanmalarla birlikte özellikle yaz aylarında nüfus sayısında artış söz konusudur. Boztepe Köyü, 2000 yılında afet geçirerek yanmıştır. Devletimiz tarafında yeniden yapılmıştır. Boztepe Mahallesi, köyün 2.büyük mahallesidir. Köyün 200-250 yıllık olduğu tahmin edilmektedir. 2003 yılında kurulan İmamoğlu köyü derneği İstanbul/Güngören'de faaliyet göstermektedir. Dernek çalışmalarının gerek köy çehresinin değişmesine büyük katkısı; gerekse de ekonomik şartlardan dolayı İstanbul'a göç etmek zorunda kalan köy bireylerinin buluşturulması ve tanıştırılmasında katkısı çok olmaktadır.

Köyün ilk dernek başkanı Kadir Demir'dir. Köyün uzun bir aradan sonra tekrar gelinmesini ve köy yolunun uzun uğraşlar sonucu yapılmasına yoğun katkısı olmuştur.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Yemekler bitkisel ağırlıktadır. Keşkek ve mantar yemekleri önemli yer tutar. Meşhur yemeği koyun sırık çevirmedir. Özellikle koyun çevirirken ateşte koyundan akan yağlar bir tepside toplanır ve çeşitli baharatlarla kaynatılarak çok hoş bir lezzet elde edilir. Dönemsel olarak civar köylerde davet edilerek çeşitli ziyafetler yapılır. Köyde karadenizin sıcaklığını ve misafirperverliğini görebilirsiniz.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 72 km, Taşköprü ilçesine 30 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köy rakımı yüksek olduğu için yazın serin bir hava vardır. Bunaltıcı havalardan kaçmak için ideal bir yerdir. Özellikle yaz akşamları soba yakılmadan durulamaz.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 88
1997 114

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Zengin çam ormanı ve yeşillik alanlarının çok olması ile hayvancılık ve orman gelirleri geçim kaynağını oluşturur. İlaç yapımında kullanılması amacıyla mantarda gelir kaynağıdır. Çevre ormanların çoğalmasında ve korunmasında köy halkının çok büyük katkıları vardır. Asırlar boyunca köylü ormanlara gözü gibi bakmıştır. Buna karşılık devlet bu köylüleri ödüllendirmemiştir. Köy halkı fakirlikten dolayı başta İstanbul olmak üzere büyük şehirlere göç etmiştir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde ilköğretim okulu yoktur. Köyün içme suyu şebekesi bahçe sulama sistemi mevcuttur. Kanalizasyon şebekesi yeterli değildir. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Bakkal V.b. sosyal yerler yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt değildir. Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]