Köçekli, Taşköprü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Köçekli
Kastamonu in Turkey.svg
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Taşköprü
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 201
Zaman dilimi UTC+03.00 (TRS)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37400
Resmî site
[1]

Köçekli, Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köçekli adı hakkında:Bu adamların tarihi tarih öncesine dayanır. Köçekli, 16. yüzyılda Halep yöresinde bulunan Avşarların üç kolundan biri olan Köpekli Avşarının obalarındandır. Köçekliler, başlangıçta küçük bir oba iken zamanla nüfusları artmış ve müstakil bir oymak haline gelmiştir. Daha sonra Boz-Ulus Türkmenlerinin Dulkadırlı kolu arasına karışan Köçekli obası, Diyarbakır yöresinde bulunuyordu ve II. Selim devrinde oldukça kalabalık bir nüfusa sahipti. Köçekliler, sonradan ikiye bölünmüş ve bir kısmı Boz-Ulus’un Orta Anadolu’ya göçüne katılarak Keskin civarına gelmiş; bir kısmı ise yerinde kalmıştır. Osmanlı iskan siyaseti gereği 1691-92 yılında Belih nehri civarına sürüldüler. Sürgünden kaçan Köçekliler, Sivas–Karaman tarafları ile Erzurum-Kars-Çıldır taraflarına gitti. Bir kısmı Colab ırmağı kıyıları ile Harran ovası, Bozabad ve Urfa’nın güneybatısında yerleşti. Sürgünden kurtulan Köçekliler ise Çiçekdağı civarında harabe köylere yerleştirildi. Köçekliler, günümüzde Kırşehir’in Akçakent ilçesine bağlı 12 köyde yaşamaktadırlar. Doğu Anadolu'da kalanların bir kısmı ise bugün Mardin’in Nusaybin ilçesinde (Koçek/Koçekan) yaşamaktadır

(Kaynak: Adnan Menderes KAYA - Avşar Türkmenleri kitabı)

Bozulus'un Dulkadirli kolundan olan ve Sivas Ankara arasında on bin çadırda oturan Köçekli aşireti, Orta Anadolu Türkmenlerinin 1691'deki Rakka'ya sürgünü sırasında İran'a gitmiştir. Bir müddet o bölgede kaldıktan sonra İran yöneticileriyle vergi nedeniyle anlaşmazlığa düşüp eski yurtları Orta Anadolu'ya geri dönmüşlerdir.

1788 yılında Anadolu'da isyan edip soygunculuğa başlayan Gedik adlı eşkıyayı yakalamak için padişah, Boz-Ulus Türkmenleri ile bunların arasında bulunan Köçekli aşiret reisine ferman yollamıştır.

Kırşehir Boztepe civarında dolaşırken Kırşehir'den gelen Çapanoğlu'nun postasını eşkıyalardan kurtardığı için Çapanoğlu, Köçekli Mehmet Ali Bey'i huzuruna çağırıp Çiçekdağı'nın boş arazilerine oturmasını istemiştir. Boztepe civarındaki bir bölgeye o yöre halkı hala Köçekli demektedir. Yine bunlara ait bir mezarlık bulunmaktadır.

Bölgeye yerleşen Köçekli aşiretinden her yıl bir katar deve, elli at isteyen Çapanoğlu ile aşiretin arası bir müddet sonra açılmıştır. Bu sırada Denek Dağı'nın Kuşburnu yaylasında Çapanoğlu'nun adamlarıyla çarpışan Ceritler'den Silsüpüroğlu Ali Bey ile birleşen Köçekliler, Çapanoğlu'nun adamlarını perişan etmişler. Kaçıp kurtulan bir grup Çapanoğlu'na durumu olduğu gibi anlatmış.

İkinci grup ise Çapanoğlu'na yaranmak için savaş meydanında yenemediği Köçekli aşiretinin hiçbir şeyden habersiz, oldukça yaşlı reisi Kadir Bey'i çadırında öldürüp başını Çapanoğlu'na getirmişlerdir. Kuşkulanan Çapanoğlu, gelen iki grubu ayrı ayrı dinleyip gerçeği öğrenince Kadir Bey'in başını getiren gruba "Yaşlı bir adamı öldürmek erkeklik değil" deyip hepisinin oracıkta başını vurdurmuştur.

Kadir Bey'den sonra Mehmet Ali ve Kara Hasan Bey'in önderliğinde şimdiki oturdukları bölgeye yerleşen Köçekli aşiretinin 1891'deki iskânı şu mısralarla anlatılmaktadır.

İskan emri oldu Köçekli yasta

Kız gelin kalmadı kırıldı hasta

Göz gözü görmüyor kavgada köste

Gel gayri gidelim ellerimize

Aşiret dizildi Bozok iline

Kırlangıç eteği Seyfe gölüne

Bir zaman konalım Malya çölüne

Gel gayri gidelim ellerimize

Kızılırmak üğrü Suluca Höyük

Dağıldı aşiret derdimiz böyük

Bozlapa önünde Karanlık oyuk

Kalk gayri gidelim ellerimize

Yitirmiş dağlarda arar Cerit'i

Ta ezelden meşvereti bir idi

Unuttun mu Köçeklili Halit'i

Gel gayri gidelim ellerimize

Kızılırmak seni gece geçince

Ziyaret dağına gündüz yetince

Aşiret dizilmiş gelir kendince

Kalk gayri gidelim ellerimize

Süleyman'ım işlemedi namımız

Cenikli'de zebil oldu kanımız

Ara yerde telef oldu malımız

Gel gayri gidelim ellerimize

Kaynak: Prof. Dr. Faruk Sümer, Oğuzlar, Türk Düny. Araş. Vak. İst. 1992, s.348; Ahmet Refik, Anadolu'da Türk Aşiretleri, Enderun Kitabevi, İst. 1989, s. 77, 78; Baki Yaşa Altınok, Rakka ve Orta Anadolu Ekseninde Bir Oymağın Tarihi (Ceritler), Gazi Üniversitesi Türk Kültürü ve Hacı Bektaş Veli Araştırma Dergisi, Yıl 8, Sayı 21, 2002, s.211-224. Öğr. Hacı Özdemir, Kırşehir, Akçakent, Hamzabey köyü, 12.3.1930 Doğumlu; Kırşehir Destanları, 24; Öyküleriyle Kırşehir Türküleri, Destanları, Ağıtları - Baki Yaşa Altınok, Oba Yayıncılık, Mayıs - 2003, Ankara, s.91-92-93

=Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

köçekli.. kuzu çevirme.mantarlı ekmek.mantarlı börek.köy baklavası.incir tatlısı.meşhur lahana dolması pide tereyaglı tirit..

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 62 km, Taşköprü ilçesine 22 km uzaklıktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 316
2000 217
1997 212

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]