Ayvalı, Taşköprü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Ayvalı
Ayvalı konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Taşköprü
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 441
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37400
Resmî site
[1] -

Ayvalı, Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesine bağlı bir köydür.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün adının nereden geldiği hakkında bilgi yoktur. Ancak tarihinin çok eski olduğu bilinmektedir. Köyde bulunan tarihi cami bunu kanıtlamaktadır.Köyün kuruluşunda ve Türkleşmesinde katkısı olduğuna inanılan Horasan Erenlerinden Abdu Sofu,caminin hemen yakınındaki türbede yatmaktadır.Köyde şu anda hiçbir kalıntısı kalmayan, fakat yıllarca döneminin sayılı ilim yuvası olan medresenin mevcudiyeti bilinmektedir. Köyde ilk Türk-İslam yerleşiminin Çobanoğulları döneminde Hacıpehlivanoğulları alisi tarafından yapıldığı rivayet edilmektedir. Hacıpehlivanoğulları ailesi köye İran Horasan'ından gelmiştir.Hacıpehlivanoğlu ailesinin diğer kolları Taşköprü'nün Ömür Köyü,Çayırcık ve İncesu Köylerine de yerleşmiş olup şu anda GÜLŞEN ya da GÜLEŞEN soyadını taşımaktadırlar.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 20 km, Taşköprü ilçesine 27 km uzaklıktadır.Etrafı dağlarla çevrilidir.Komşu köyleri:Çayköyü,Örhen Köyü,Kızılcaören,Uzunkavak,Çavundur,Kadıoğlu ve Batak Köyleridir.Arazisi Gökırmak tarafından sulandığı için verimlidir.Genelde tahıl ürünleri,sarımsak,soğan,patates,sebze ve meyve yetiştirilir.Kendir önemli bir tarım ürünüyken şu anda yetiştirilmemektedir.Bunda Taşköprü Seka Fabrikasını özelleşmesi ve kendir alımını sınırlandırmasının büyük etkisi vardır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007
2000 618
1997 614

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

eğitime çok önem veren bir geleneği hasebiyle köyde yaşayan ailelerin çocuklarının %85'i lise, %45 Üniversite,%5 mastır ve doktora yapmıştır. ayrıca köy bir milletvekili, emniyet müdür yardımcısı,şirket yönetim kurulu başkan ve üyeleri, okul müdürü ve öğretmen yetiştirmiş ve yetiştirmeye devam ettirmektedir. Ayvalı'da kuru kavak Doruğunda yeşil yaprak Elim kına başım duvak Uyan Salim Bey'im uyan

Ayvalı'dan indirdiler Otomofile bindirdiler Bir daracık aralıkta Salim Bey'i öldürdüler

Ayvalı'nın yazıları Ava çıkmış tazıları İyil iyil iyildiyor Salim Bey'in kuzuları

Vaktiyle Ayvalı'da zengin bir koyun tüccarı olan Salim Bey adında birisi varmış.Güzel de bir kız varmış.Bu kızla bir genç delikanlı birbirlerini severlermiş.Fakat her ikisi de fakir olduklarından bir türlü arzularını bir türlü büyüklerine duyuramazlarmış.Gel zaman git zaman günün birinde Salim Bey bu kızı görmüş ve çok beğenmiş.Kızı babasından istemiş.Ee...Zengin ya Salim Bey, babası ondan iyisine mi versinmiş.Hemen düğün hazırlıklarına başlanmış.

Kızı seven delikanlı, kendilerini rahat bırakması için Salim Bey'e haber yollamış, karşısına çıkmış ama gönül bu Salim Bey bir türlü bu işten dönememiş ve sonunda evlenmişler

Salim Bey zenginliğine güvenip kızı alırken, diğeri çete kurup kızı kaçırmayı ve Salim Bey'i öldürmeyi planlamışlar.Bir gece Salim Bey'in evine baskın yapıp Salim Bey'i öldürmüşler ve kız da böylece ortada kalakalmış.

Yöreliler böylece bu olay üzerine bu türküyü yakmışlardır.Türkü oldukça eskilere dayanır. yazar barış acar