Akdoğantekke, Taşköprü

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Akdoğantekke
Akdoğantekke konumu
Ülke Türkiye Türkiye
İl Kastamonu
İlçe Taşköprü
Coğrafi bölge Karadeniz Bölgesi
Nüfus
 (2018)
 • Toplam 193
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0366
İl plaka kodu 37
Posta kodu 37400
Resmî site
[1] -

Akdoğantekke, Kastamonu ilinin Taşköprü ilçesine bağlı bir köydür.

Coğrafya ve ulaşım[değiştir | kaynağı değiştir]

Kastamonu iline 38 km, Taşköprü ilçesine 8 km uzaklıktadır. Köyün, Taşköprü tarafından yani kabaca 2–3 km doğusundan Karadere çayı geçmektedir. Dikmen tepesi adını alan ve en yüksek noktası 761 metre olan tepenin yamaçlarına kurulan Akdoğantekke köyünün doğusunda Akdoğan köyü, kuzeyinde Tekeoğlu ve Çırpıcı köyleri, güneyinde ise Alamaşişli köyü bulunmaktadır. Köyü Akdoğan köyünden karadere çayı, Alama şişli köyünden ise kara yolu ayırmaktadır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 623
2000 341
1997 291

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarla tarımı yapılan köyde tarım arazileri geniş bir alana yayılmakla birlikte çok parçalı bir vaziyettedir. Akdoğantekke köyüne ait tarım arazileri özellikle Akdoğan köyünden İstanbul'a göçenlerin sattıkları arazilerin köylülerce satın alınması ile son yıllarda genişleme safhasına girmiş, özellikle karadere çayının doğu kıyısındada Akdoğan köylüleri kadar araziye sahip olunmuştur. Üretilen başlıca tarım ürünleri başta sarımsak (2008 üretimi yaklaşık 55 ton) ve şeker pancarı olmak üzere, buğday, arpa, fasulye, patates, mısır, (son yıllarda slajlık mısır oldukça fazla üretiliyor) elma ve bunların yanında ailelerin kendi ihtiyaçları için ürettikleri domates, salatalık, bamya gibi sebze türleri de yetiştirilmektedir.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Köyde, ilkokul, vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT acentesi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon bulunur. Köyde GSM hatlarının verimli bağlantı sağladığı söylenemez.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]