İhsan Oktay Anar

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İhsan Oktay Anar
Doğum 1960 (58-59 yaşında)
Yozgat, Türkiye
İkamet İzmir, Türkiye
Eğitim Ege Üniversitesi Felsefe
Meslek Yazar · yardımcı doçent
Dönem 1995-günümüz
Önemli eser(ler)
Evlilik(ler) Özlem Anar (e. 1999)

İhsan Oktay Anar (d. 1960, Yozgat), Türk yazar. Lisans, master ve doktora eğitimini Ege Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümü'nde yaptı. Aynı okulda 2011 yılında öğretim üyeliğinden emekli olmuştur. 2009 yılında Erdal Öz Edebiyat Ödülü'nü almıştır.[1] Puslu Kıtalar Atlası adlı kitabı, yirmiden fazla dile çevirilmiş ve Kültür Bakanlığı tarafından tanıtılmıştır. Efrâsiyâb'ın Hikâyeleri adlı romanı İngiltere'de sahnelenmiştir.[1]

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Ailesi ve çocukluğu[değiştir | kaynağı değiştir]

İhsan Oktay Anar, 1960 yılında İstanbullu bir ailenin en küçük çocuğu olarak Yozgat'ta dünyaya gelmiştir. Babası Mehmet Sait Bey, TEKEL'de müskirat eksperiyken annesi Bedia Hanım ise memurdur. Süheyla ve Füruzan adlarında iki ablası vardır. Anar'ın ataları, 1893'te Kazan'dan İstanbul'a gelmiştir. Büyükbabası Abdullah Almaçov, ilahiyat tahsili yapmak için Fatih Medresesi'ne gitmiş ve burada müderrislik yapmıştır. Medreselerin kapatılması sonucu buradan ayrılmıştır.[2] İstanbul'a yerleşen Anar'ın büyükbabası Soyadı Kanunu ile "Anar" soyadını almıştır.[2]

"Anar soyadını amcam bulmuş. Amcam bir Rum kadınına âşık olmuş, kadın ona karşılık vermemiş ve 'Seni hiç unutmayacağım, daima anacağım.' adında (anlamında) Anar soyadını seçmişler."

Eğitimi ve çalışma hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Anar, babasının mesleği gereği ilk ve ortaokulu İstanbul'da okumuş, lise çağlarında İzmir'e gitmiştir. Burada Karşıyaka Erkek Lisesi'ne başlamış ancak tamamlayamadan okuldan atılmıştır ve lise eğitimini akşam lisesinde tamamlamıştır:[3]

"Okuldan kaçıp kütüphaneye gidiyordum. Milli kütüphaneye gidiyordum. Okuldan kaçıyor, orada okuyordum. Maupassant, Çehov, Gogol. Bir gün eve okuldan atıldığım haberi geldi, devam etmediğim için."

Lise eğitiminden sonra Ege Üniversitesi'nde felsefe bölümünü kazanan Anar, askerlik görevini ertelemek için yüksek lisans eğitimine aynı üniversitede başlamıştır.[3] 1995 yılında Güneydoğu'da TİM komutanı olarak askerliğini yapmıştır. Akşam lisesinde eğitim almaya başlayan Anar, gündüzleri tabela boyamaya başlamıştır. Tabela boyama işini üniversiteye kadar devam ettirmiş ve üniversiteyi kazandıktan sonra bırakmıştır. Master eğitimi sonrası Ege Üniversitesi Felsefe Bölümü'ne araştırma görevlisi olarak atanmıştır. Aynı bölümde yardımcı doçent olarak çalışmıştır.

Evliliği[değiştir | kaynağı değiştir]

Anar, felsefe bölümü öğrencisi olan Özlem Hanım ile 1999'da evlenmiştir.

Sanat hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

Okuldan çok kütüphaneye giden Anar, bu nedenle Karşıyaka Erkek Lisesi'nden atılmıştır. Çalışmalarını roman alanında yoğunlaştırmış ve 2018 itibarıyla yedi romanı yayımlanmıştır. Anar'ın 1991'de yazdığı ve yayımlatmak için dört sene boyunca çeşitli yayınevleriyle görüştüğü Tamu adında yayımlanmamış bir romanı da mevcuttur.[4] Anar, daha sonra bu eserini tekrar incelediğinde beğenmemiş ve yayımlatmaktan vazgeçmiştir.

Romancılığı[değiştir | kaynağı değiştir]

İhsan Oktay Anar'ın yazın biçimi, göndermeler içerir. Kabaca birkaç örnek vermek gerekirse Amat'taki İsrafil adlı çocuğun gemi borazancısı olup diriliş düdüğünü çalışı islamiyette kıyamet haberi olan borazanı çalacak meleğe, alt ambar toprak altına ve mezara göndermeler ya da modellemelerdir.

Hikayeleri[değiştir | kaynağı değiştir]

İlk hikâyesi Mor Köpük dergisinde yayınlanan Kafirler İçin Apologia'dır.[1] Aynı dergide yayınlanan bir diğer hikâyesi 1989 tarihli Rabnuma'dır.[5] Yavuz Sultan Selim Han Efendimizin Çaldıran Meydan Muharebesi hikâyesi YKY tarafından çıkarılan Kitap-lık dergisinde yayınlanmıştır.[6] Yiğit Değer Bengi tarafından hazırlanan 1002. Gece Masalları adlı kitapta İnşaat İşçisi Rıfkı'nın Dehşet Verici Akıbeti isimli bir öyküsü yer almıştır.[7]

Eserleri[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Özel
Genel
  • Koçakoğlu (2006), İhsan Oktay Anar, Hayatı-Eserleri-Sanatı, Konya: Selçuk Üniversitesi  Bilinmeyen parametre |adı= görmezden gelindi (yardım)

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Vikisöz'de İhsan Oktay Anar ile ilgili sözler mevcuttur.