İhsan Fazlıoğlu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
İhsan Fazlıoğlu
Doğum 1966
Ankara
Milliyeti Türk
Din İslam
Çalıştığı yerler McGill Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi
Öğrenim İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü

İhsan Fazlıoğlu (d. 1966, Ankara) Türk felsefe-bilim tarihçisi, yazar.

Hayatı[değiştir | kaynağı değiştir]

1966 yılında Ankara'da doğdu. Kadıköy İmam Hatip Lisesi'ni 1985 senesinde bitirdi. İstanbul Üniversitesi Felsefe Bölümü'nden 1989 yılında mezun oldu. 1987-1990 yılları arasında İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) yazmalar bölümünde çalıştı. İstanbul Üniversitesi Bilim Tarihi Bölümü'nde 1989 yılında Araştırma Görevlisi olarak göreve başladı ve aynı bölümde İslâm matematik tarihi üzerine yüksek lisans çalışmasını 1993 yılında ve yine aynı bölümde Prof. Dr. Şaban Teoman Duralı yönetiminde Aristoteles'in matematik felsefesi üzerine doktora tezini ise 1998 yılında tamamladı.

Amman'daki Ürdün Üniversitesi'nde Prof. Dr. Ahmed Selim Saîdân ve Halep'teki Arap Bilim Tarihi Enstitüsü'nde Prof. Dr. Mustafa Mevâldî ile birlikte 1990-1992 yılları arasında bilim ve matematik tarihi üzerinde araştırmalar yaptı. İslam Tarih, Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi (IRCICA) yazmalar bölümündeki görevine devam etti.

Kâhire'de, Uluslararası bir çalıştayda, kısa bir müddet yazmalar üzerinde çalışmalarda bulundu. 2001-2002 yılları arasında Oklahoma Üniversitesi, Bilim Tarihi Bölümü'nde, Prof Dr. Jamil Ragep ile birlikte Osmanlı ile Batı Avrupa örneğinde farklı medeniyet havzaları arasında bilimsel bilginin dolaşımı ve aktarımı konusunda doktora sonrası çalışmasını yürüttü.

2005 yılında Felsefe Tarihi alanında doçent unvanını aldı. McGill Üniversitesi, İslam Araştırmaları Enstitüsü’nde (Kanada/Montreal) misafir öğretim üyesi olarak bulundu; Prof. Dr. Jamil Ragep ile Prof. Dr. Robert Wisnowsky tarafından yürütülen "İslam’da aklî bilimler" [Rational Sciences in Islam (RASI)]  adlı projede danışmanlık yaptı ve 2008-2011 yılları arasında kıdemli-uzman araştırmacı olarak çalıştı.

2011 yılında İstanbul Medeniyet Üniversitesi , Edebiyat Fakültesi, Felsefe Bölümü'ne profesör olarak atandı ve halen aynı bölümde öğretim üyesi olarak ilmî ve akademik hayatını sürdürmektedir. İstanbul Üniversitesi, McGill Üniversitesi, Fatih Sultan Mehmed Üniversitesi, 29 Mayıs Üniversitesi ve halen görev yaptığı İstanbul Medeniyet Üniversitesi'nde lisans, yüksek lisans ve doktora dersleri veren İhsan Fazlıoğlu ayrıca Bilim Sanat Vakfı (BİSAV), İlim Sanat Tarih Edebiyat Vakfı (İSTEV), İlmî Etüdler Derneği (İLEM) ve Türkiye Diyanet Vakfı Kadın Aile ve Gençlik Merkezi (KAGEM) gibi kurumlarda seminerler yürütmektedir.

Kutadgubilig Felsefe-Bilim Araştırmaları Dergisi, Nazarîyat: İslâm Felsefe ve Bilim Tarihi Araştırmaları Dergisi (Türkçe ve İngilizce) gibi ilmî ve akademik dergilere katkıda bulunan İhsan Fazlıoğlu, Anlayış, İtibar, Okur ve Arka Kapak gibi edebiyat ve düşünce dergilerinde de 'felsefe-bilim'e ilişkin düşünce yazıları kaleme almaktadır.

Kitapları[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Nazarî Ufuk -İslâm-Türk Felsefe-Bilim Tarihinin Zihin Penceresi-, Papersense Yayınları ( 2016)
 • Derin Yapı -İslâm-Türk Felsefe-Bilim Tarihinin Kavram Çerçevesi-  Papersense Yayınları (2015) [Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) 2015 Düşünce ödülü]
 • Sözün Eşiğinde, Papersense Yayınları (2015) [Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) 2015 Düşünce ödülü]
 • Soruların Peşinde, Papersense Yayınları (2015) [Edebiyat Sanat ve Kültür Araştırmaları Derneği (ESKADER) 2015 Düşünce ödülü]
 • Kendini Bulmak, Papersense Yayınları (2014)
 • Kendini Aramak, Papersense Yayınları (2014)
 • Fuzuli Ne Demek İstedi?, Papersense Yayınları (2014) [Türkiye Yazarlar Birliği 2011 Fikir ödülü]
 • Akıllı Türk Makul Tarih, Papersense Yayınları (2014)
 • Kayıp Halka - İslâm-Türk Felsefe-Bilim Tarihinin Anlam Küresi-, Papersense Yayınları (2014)
 • Türkiye Araştırmaları Literatür Dergisi, "Türk Bilim Tarihi", c. II, S. 2, İstanbul 2004 [Editör]
 • Uygulamalı Geometri'nin Tarihine Giriş: el-İkna fi ilmi'l-misaha, Dergah Yayınları, İstanbul 2004
 • Yaşamları ve Yapıtlarıyla Osmanlılar Ansiklopedisi, Yayın Kurulu Üyesi, c. I-II, Yapı Kredi Yayınları, İstanbul 1999
 • Osmanlı Astronomi Literatürü Tarihi, Hazırlayanlar: Ramazan Şeşen - Cevat İzgi - Cemil Akpınar - İhsan Fazlıoğlu (Editör: Ekmeleddin İhsanoğlu), c. I-II, İstanbul 1997

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]