İşçi Partisi (Brezilya)

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Şuraya atla: kullan, ara
İşçi Partisi
Partido dos Trabalhadores
Kısaltma PT
Genel başkan Rui Falcão
Kuruluş tarihi 10 Şubat 1980
Merkez Rua Silveira Martins, 132, Centro, São Paulo
Üyelik 1.4 milyon
İdeoloji 21. yüzyıl sosyalizmi
Reformizm
Demokratik sosyalizm
Sosyal demokrasi
Siyasi pozisyon Merkez sol
Resmî renkleri Kırmızı
Temsilciler Meclisi
88 / 513
Senato
14 / 81
Yasama Meclisi
149 / 1.059
Yerel Yönetimler
558 / 5.566

İşçi Partisi (Partido dos Trabalhadores, PT), Brezilya'nın en önemli siyasi partilerinden biridir. Sol eğilimli parti Luiz Inácio Lula da Silva'nın başkanlığıyla birlikte hükümeti oluşturan koalisyonun en büyük bileşenidir.

Daha askeri diktatörlük dönemi sürerken 10 Şubat 1980'de São Paulo'da bir grup sendikacının önderliğinde kurulan PT sosyalist, demokratik sosyalist, ama aynı zamanda komünist ve troçkist unsurları da içinde barındırıyordu. Bununla birlikte 1990'lardan itibaren birçok yerel seçimde başarı kazanan partinin çizgisi giderek sosyal demokrasiye kaydı.

Parti çizgisindeki değişiklik özellikle 2002 yılında Lula da Silva'nın devlet başkanı seçilmesinden sonra parti içi tartışmalara neden oldu. 2003 yılında partiden ihraç edilen sol kanat üyeleriyle, bu karar üzerine partiden ayrılanlar 2004 yılında Partido Socialismo e Liberdade (P-SOL) adlı sosyalist bir parti kurdular.

Özellikle ülkenin yoksul kesimlerinin oylarını alan parti, iktidarda bulunduğu süre içinde ekonomik istikrarı sağlamanın yanı sıra, yoksulluğa karşı giriştiği Fome Zero (Sıfır Açlık) kampanyasında da büyük bir başarı kazandı. Bununla birlikte birçok yolsuzluk suçlamasıyla karşılaşan parti, halen Brezilya parlamentosunda bulunan en büyük fraksiyon olmayı sürdürmektedir. 31 Ağustos 2016'da Dilma Roussef'in azledilmesiyle 13 yıllık kesintisiz iktidarı son bulmuştur.

Kaynakça (Türkçe)[değiştir | kaynağı değiştir]

  • Aydınoğlu, Ergun. Brezilya Işçi Partisi deneyimi. Türkiye: Yaynlari Belge, 1991. 114 s.
  • Genro, Tarso; Souza, Ubiratan. Özgün bir belediyecilik deneymi: katılımcı butce - brezilya'nın Porto Alegre kentindeki deneyim. Türkiye: Dünya Diyarbakır Yerel Yönetim ve Demokrasi Akademisi, 1999. 96 s.
  • Gret, Marion; Sintomer, Yves. Porto Alegre: farklı bir demokrasi umudu. Türkiye: İthaki Yayınları, 2004. 179 s.

Açıklamalı Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]