İçeriğe atla

Üç cisim problemi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Bir çeşitkenar üçgenin köşelerinde yer alan ve başlangıç hızları sıfır olan üç özdeş cismin yaklaşık yörüngeleri. Kütle merkezi, momentumun korunumu yasası uyarınca yerinde kalır.

Fizikte, özellikle de klasik mekanikte, üç cisim problemi, üç noktalı kütlelerin başlangıç konumlarını ve hızlarını (veya momentumlarını) almayı ve sonraki yörüngelerini Newton'un hareket yasalarını ve Newton'un evrensel kütleçekim yasasını kullanarak hesaplamayı içerir.[1] iki cisim problemlerinin aksine genel bir kapalı form çözümü yoktur.[1] Üç cisim birbirinin yörüngesinde olduğunda, ortaya çıkan dinamik sistem çoğu başlangıç koşulu için kaotiktir ve cisimlerin hareketlerini tahmin etmenin tek yolu onları sayısal yöntemler kullanarak hesaplamaktır.

Üç cisim problemi, n-cisim probleminin özel bir durumudur. Tarihsel olarak, kapsamlı incelemeye konu olan ilk spesifik üç cisim problemi Ay, Dünya ve Güneş'i kapsayan problemdi.[2] Genişletilmiş modern anlamda, üç cisim problemi, klasik mekanikte veya kuantum mekaniğinde üç parçacığın hareketini modelleyen herhangi bir problemdir.

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Barrow-Green, June (2008). "The Three-Body Problem". Gowers, Timothy; Barrow-Green, June; Leader, Imre (Ed.). The Princeton Companion to Mathematics. Princeton University Press. ss. 726-728. 
  2. ^ "Historical Notes: Three-Body Problem". 10 Aralık 2023 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 19 Temmuz 2017. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]