Scholarpedia

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Scholarpedia; İngilizce dilinde, çevrimiçi, genellikle nitelikli bir içeriğe sahip olmayı amaçlayan açık erişimli çevrimiçi akademik dergileri içeren wiki-tabanlı bir ansiklopedidir. 

Scholarpedia makaleleri, davet edilen uzman yazarlar tarafından yazılır ve emsal değerlendirmeye tabidir.[1] Scholarpedia bir makaleye dahil olan tüm yazarlarının, küratörlerin ve editörlerin gerçek isimlerini ve bağlantılarını açıklar. Ancak emsal değerlendirme süreci (bu süreçte değişiklikler veya eklemeler tavsiye edilebilir ve bir makale yayınlanmadan önce geçilmesi gereken bir süreçtir) anonimdir. Scholarpedia makaleleri çevrimiçi bir veri havuzunda depolanır ve geleneksel dergi makaleleri olarak atıfta bulunulabilir (Scholarpedia ISSN numarası: 1941-6016). Scholarpedia'nın atıf sistemine revizyon sayılarına destek dahildir.

Bu proje Şubat 2006'da Eugene M. Izhikevich tarafından, Sinirbilimler Enstitüsü (Neurosciences Institute), San Diego, California'da bir araştırmacıyken oluşturuldu. Izhikevich aynı zamanda bu ansiklopedinin baş editörüdür.

Scope[değiştir | kaynağı değiştir]

Scholarpedia ana sayfası 

Scholarpedia genel bir ansiklopedi değildir; bilgisayımsal sinirbilim, dokunmatik, dinamik sistemler, bilgisayımsal zeka, fizik ve astrofizik konuları üzerinde yoğunlaşır.[2] Nisan 2009'da, Scholarpedia toplamda, emsal değerlendirmesi yapılmış ve kabul edilmiş 500, tamamlanmakta olan çeşitli aşamalarda yaklaşık 1,400 makale içeriyordu.

Yazarlık[değiştir | kaynağı değiştir]

Makalelerin uzmanlar tarafından yazıldığına emin olmak amacıyla, Scholarpedia'daki çeşitli makalalerin yazarları ya baş editör veya küratör tarafından davet edilir ya da halka açık seçimlerle seçilir. Örneğin, Jimmy Wales ve Larry Sanger  Wikipedia ile ilgili makalenin yazılması için aday gösterilmiştir.[3] Mayıs 2009'dan itibaren, yazar listesi dört Fields madalya sahibi ve on altı Nobel ödülü sahibi yazarı içermektedir.[4] Kayıtlı  kullanıcılar tam gerçek isimlerini ve tanınmış bir akademik kuruluşa olan bağlantılarını belirtmek durumundadırlar. Sadece kayıtlı kullanıcılar bir makaleyi düzenleyebilir ve bu düzenlemelerin yapılması genelde yazarın kendisi olan makale küratörünün onayına bağlıdır.[5] Küratörlük devredilebilir. Kullanıcıların çeşitli aktiviteler tarafından artırılan veya azaltılan ve kullanıcının internet sitesi üzerinde yapabileceklerini etkileyen bir küratör indeksi vardır.

20 Ekim 2011'den itibaren, herkes Scholarpedia'ya bir makale teklifinde bulunabilir ancak makaleler yayınlanmadan önce Editörler veya Küratörler tarafından desteklenmek zorundadır.[6]

Telif hakkı[değiştir | kaynağı değiştir]

Makaleler reklamsız kullanım ücreti olmaksızın çevrimiçi olarak ulaşılabilirdir ancak tamamen kopyalanamaz. Yazarlar makale sayfalarında anılırlar.

Ocak 2008 itibarıyla, Scholarpedia lisans politikasını değiştirmiştir ve artık yazarın direkt olarak Scholarpedia'ya özel olmayan bir lisans verdiği eski sisteme ek olarak "GNU Free Documentation License" lisansı ve "Creative Commons Attribution-Noncommercial-ShareAlike 3.0 license" lisansı altındaki makaleleri de kabul etmektedir.[7][8]

Yazılım [değiştir | kaynağı değiştir]

Scholarpedia Wikipedia, MediaWiki ile aynı ancak revizyon oylamalarını destekleyici değişiklikler içeren wiki motorunu kullanır. Yazılımın geliştirilmesi gizli olarak yapılır.[9]

Ayrıca bakınız[değiştir | kaynağı değiştir]

 • Citizendium
 • List of Internet encyclopedias (Internet ansiklopedileri listesi)
 • Nupedia – Scholarpedia ile benzer dizayna sahip

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

 1. ^ "Scholarpedia: the free peer-reviewed encyclopedia".
 2. ^ "Scholarpedia" 25 Temmuz 2011 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 3. ^ "User:Eugene M. Izhikevich/Proposed/Wikipedia" 24 Eylül 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 4. ^ "Editorial: Wouldn't you like to know?"
 5. ^ "Help:Frequently Asked Questions" 17 Mart 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 6. ^ "Scholarpedia - Scholarpedia" 2 Ekim 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.. www.scholarpedia.org.
 7. ^ "Talk:Scholarpedia" 23 Mayıs 2012 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 8. ^ "Scholarpedia:Terms of Use" 18 Mart 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..
 9. ^ "Help:Frequently Asked Questions" 17 Mart 2015 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi..

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]