Özlü, Tirebolu

Vikipedi, özgür ansiklopedi
TürkoğluTürk1453 (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 10.04, 25 Ocak 2016 tarihli sürüm (O köyün bir vatandaşı olarak görevimi yerine getirmek ve köyümüzün güzelliklerini başkalarına da tanıtmak istedim.)

Coğrafi Konumu

Giresun ilinin Tirebolu ilçesinin güzel bir sahil köyüdür.Batısında Bada Deresi denize dökülmektedir. İl merkezi Giresuna uzaklığı 54 km dir.Tirebolu ilçe merkezine uzaklığı 8 km dir. Köyün 8 km doğusunda Görele, 8 km batısında Tirebolu ilçeleri vardır. Trabzon Havaalanı'na 80 km. mesafededir.

İsminin Kökeni

Bada adının Osmanlı döneminde buraya yerleşen üç kardeşten birinin adından geldiği rivayet edilir.

Tarihi ve Tarihi Özellikleri

Çepnilerin Harşıt çayından geçerek buraya yerleştiği bilinmektedir.1.Dünya Savaşında çetin mücadelere sahne olmuş bir köydür.1917 de Ruslar ile yapılan çarpışmaların olduğu Haç Dağı ile Kuz kalesinin yıkıntıları halen görülebilmektedir.

Nüfusu

Kurtuluş Savaşı sonrası nüfusun çoğalması ve geçimin zorlaşması sonucunda İstanbul,Bursa ve diğer illere göç başlamıştır.Fakat yazın köyün nüfusu 750 ye yaklaşmaktadır.

Ekonomik Faaliyetler

Karadeniz sahil otobanının yokedici etkisinden sahillerini koruyabilmiş olan birkaç kıyılarına sahip olan köyümüz;eski evleri ve kumsalı ile turizm için alternatif bir ilgi odağı haline gelmeye çalışmaktadır.En önemli geçim kaynağı fındık,çay üretimi,sebze meyve üretimi,balıkçılık ve tarımdır.Dünyanın en kaliteli fındık çeşidi olan Giresun kalite fındığın en güzel örnekleri bu şirin köyde yetiştirilmektedir.

Köyün Muhtarlığı

Köy Muhtarı Coşkun Ege'dir.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları : /2009 - Coşkun Ege /2004 - Metin Güngör /1999 - Mustafa Aydın /1994 - Mustafa Aydın

Diğer Önemli Yapıları

Sağlık Ocağı vardır. İlgililer günübirlik hafta içi hizmet vermektedir. İlköğretim okulu vardır ama faal değidir taşımalı eğitim yapılmaktadır. PTT Şubesi ve PTT acentası yoktur .Ama köy tüzel kişiliğine ait PTT santrali vardır.