İçeriğe atla

"Gotama Buda" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir)
k (düzeltme)
k (Bot v3: Kaynak ve içerik düzenleme (hata bildir))
 
{{Ek kaynak gerekli}}
{{Budizm}}
[[Dosya:StandingBuddha.jpg|thumbküçükresim|Ayakta Duran [[Buda]] Heykeli, [[Pakistan]]'ın kuzeyindeki [[Gandhara]] antik bölgesi, İsa'dan Önce 1. yüzyıl, [[Guimet Müzesi]].]]
'''Gotama Buda''', [[MÖ 563]]-[[MÖ 483|483]] arasında [[Hindistan]]'da yaşadığı tahmin edilen ruhani öğretmen ve [[Budizm]]'in kurucusu. Doğduğunda adı '''Sidarta Gautama''''dır. ([[Sanskrit]]; [[Pali]]: '''Siddhāttha Gautama''') '''Prens Sidarta''' ya da '''Śākyamuni''' (Sakya kabilesinden gelen bilge) adlarıyla da anılır.
 
 
== Hayatı ==
Doğum ve ölüm tarihleri kesin değildir. MÖ 563 yılında doğduğu tahmin edilmektedir. Ancak yapılan yeni araştırmalar bu tarihi değiştirmiştir. Elde edilen bu yeni bilgilere göre; Siddharta tahmin edilen tarihten on yıl, belki de yüz yıl sonra doğmuştur. 20. yüzyıl bilim adamlarının çoğu İsa'dan Önce 560-483 tarihlerini uygun bulurken, ölümü için 410 ile 400 yıllarını öneren tarihçiler de bulunmaktadır<ref>{{Web kaynağı |url=http://indology.info/papers/cousins |başlık=The Dating of the Historical Buddha: A Review Article |erişimtarihi=21 Aralık 2008 |arşiv-urlarşivurl=https://web.archive.org/web/20110226184207/http://indology.info/papers/cousins/ |arşiv-tarihiarşivtarihi=26 Şubat 2011 |ölüurl=evet }}</ref><ref>Hans Wolfgang Schumann (2003). ''The Historical Buddha: The Times, Life, and Teachings of the Founder of Buddhism'', p. xv. [[Motilal Banarsidass]] Publ. ISBN 81-208-1817-2.</ref>. Bir rivayete göre; Siddharta’nın Hindistan’ın kuzeydoğusunda bugünkü Nepal sınırının yakınlarında yer alan Lumbini’de doğmuştur. Nepal sınırının yakınlarında Kapilavastu şehrinde hüküm süren Sakya hanedanınına mensuptur.
 
Babası Suddhodana (bugünkü Hindistan - Nepal sınırları içinde bulunur) Şakya kabilesinin kralıdır. Buda’nın kral olan babasının saray törenlerinin ihtişamlı ve abartılı olması, muhtemelen asil bir aileden gelmelerinden kaynaklanmaktaydı. Annesi Maya ve babası Suddhodana, ona “amacına ulaşan” anlamına gelen “Siddharta” ismini verdiler. Lakabı “Shakyamuni” ise kökenini belirtir ve “Shakya ailesinden gelen” anlamını taşır. Siddharta’nın doğumundan sonra onun, dünyaya egemen olacak veya acı dolu dünyaya bilgelik getirecek kişi olacağı tahmin edilmiştir.
917.301

değişiklik