İçeriğe atla

Absürdizm: Revizyonlar arasındaki fark

k
düzenleme özeti yok
[kontrol edilmiş revizyon][kontrol edilmiş revizyon]
k (düz.)
kDeğişiklik özeti yok
'''Absürdizm''', herhangi bir [[yaratıcı]] olmadığından [[insan]]lığın [[evren]]de bir anlam bulmasına yönelik uğraşlarının boşa bir çaba olduğunu ve enindeönünde sonunda bu anlam uğraşının başarısız olacağını söyleyen [[Felsefe listesi|felsefi düşünce akımıdır]].
 
Absürdizm, [[varoluşçuluk]] ile bağlantılıdır fakat birbiriyle karıştırılmamalıdır. Absürdizmin kökenleri [[19. yüzyıl]] Danimarkalı filozof [[Søren Kierkegaard]]'a dayanır. [[Albert Camus]]'nün [[Sisifos Söyleni]]'yi yayınlanmasıyla absürdizmin sınırları belirlenmiş ve tam anlamıyla ortaya çıkmıştır. [[II. Dünya Savaşı]] sırasında işgal edilen [[Fransa]]'da absürdist (saçma, uyumsuz) görüşler yaygınlık kazanmıştır.
 
== Søren Kierkegaard ==
Camus'danden bir yüzyıl önce [[Danimarka]]lı filozof [[Søren Kierkegaard]] dünyanın absürtlüğü (usa aykırı olması, saçmalığı) hakkında birçok yazı kaleme almıştır. Günlüklerinde absürt için şöyle der:
 
{{ksöz|"''Absürt nedir? Kolayca görülebileceği üzere, ben rasyonel bir varlık olarak mantığım ve amacım doğrultusunda, düşüncelerimin yansıttığı biçimde hareket etmek zorundayımdır: Başka bir şey yaptığımı sanmam da mantığımın ve düşüncelerimin doğrultusunda olur, kısacası başka türlü hareket edemem ve yine hareket etmemin zorunlu olduğu yerdeyimdir... Absürt ya da absürdün erdemiyle hareket etmem inancımın doğrultusunda olur... Hareket etmek zorundayım fakat düşüncelerim yolu kapatıyor ve olasılıklardan birini alarak şöyle diyorum: Yaptığım hareket budur, başka türlü yapamam çünkü buraya düşüncelerimin yansıtmasıyla getirildim."''}}