İçeriğe atla

"İgor Kurçatov" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Kaynakça eklenmiştir
(Kaynaksız şablonuna tarih eklendi. Kaynak)
(Kaynakça eklenmiştir)
Etiket: 2017 kaynak düzenleyici
'''İgor Vasileviç Kurçatov''' (Rusça: И́горь Васи́льевич Курча́тов; 12 Ocak 1903 – 7 Şubat 1960) [[Sovyet halkı|Sovyet]] fizikçi. [[Sovyet atom bombası projesi]]nin lideridir.<ref>[https://www.britannica.com/biography/Igor-Vasilyevich-Kurchatov Britannica Ansiklopedisindeki maddesi] {{En}} 18 Eylül 2020 tarihinde erişilmiştir</ref>
{{Kaynaksız|tarih=Aralık 2016}}
'''İgor Vasileviç Kurçatov''' (Rusça: И́горь Васи́льевич Курча́тов; 12 Ocak 1903 – 7 Şubat 1960) [[Sovyet halkı|Sovyet]] fizikçi. [[Sovyet atom bombası projesi]]nin lideridir.
 
== Gençliği ==
== Hayata veda edişi ==
Atom bombası projesi sırasında Kurçatov proje başarıyla tamamlanıncaya kadar sakalını kesmemeye yemin etmiştir. Bunun da etkisiyle sürekli kendine has sakalıyla anılacaktır. Kurçatov 1960 yılında beynindeki bir kan pıhtısı yüzünden hayata veda edcektir. Külleri ünlü Sovyet kahramanlarının yanına, [[Kremlin Duvarı Mezarlığı]]na gömülmüştür. Anısını yaşatmak için ismi iki kente verilmiştir. Ayrıca dünyamızın uydusu [[Ay (uydu)|Ay]]'daki bir kratere ve [[asteroit]] 2352’ye Kurçatov ismi verilmiştir.
 
==Kaynakça==
{{kaynakça}}
 
== Ayrıca bakınız ==
28.074

değişiklik