İçeriğe atla

"Mimarlık" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
çeşitli kelimelerin düzeltmeleri, değiştirildi: hergün → her gün AWB ile
(Gerekçe: düzen)
k (çeşitli kelimelerin düzeltmeleri, değiştirildi: hergün → her gün AWB ile)
[[Dosya:Brunelleshi-and-Duomo-of-Florence.gif|thumb|[[Floransa Katedrali]]' nin kubbe bölümü.]]
 
'''Mimarlık''' veya '''mimari''', binaları ve diğer fiziki yapıları tasarlama ve kurma [[sanat]]ı ve [[Bilim|bilimidirbilim]]idir. İnsanların yaşamasını kolaylaştırmak ve barınma, dinlenme, çalışma, eğlenme gibi eylemlerini sürdürebilmelerini sağlamak üzere gerekli mekânları, işlevsel gereksinmeleri ekonomik ve teknik olanaklarla bağdaştırarak [[estetik]] [[yaratıcılık]]la inşa etme sanatı; başka bir tanımlamayla, yapıları ve fiziksel çevreyi uygun ölçülerde tasarlama ve inşa etme sanat ve bilimidir. İnsan barınmak için yaşamak ve doğa şartlarından korunmak için bir [[mekan]] ihtiyacı duyar ve bu mekanı kendine özgü kültürel, fonksiyonel, teknik ve farklı zevklerde yaratır.
<!--
'''Architecture''' is the [[art]] and [[science]] of [[design]]ing and [[construction|constructing]] [[building]]s and other physical [[structure]]s. A wider definition often includes the design of the total built environment, from the macro level of how a building integrates with its surrounding manmade landscape (see [[town planning]], [[urban design]], and [[landscape architecture]]) to the micro level of architectural or construction details and, sometimes, [[furniture]]. The term "Architecture" is also used for the profession of providing [[architect|architectural services]].-->
Mimarlık evrensel bir [[meslek]]tir. İnsanlık tarihinin her döneminde önemli olmuştur. Dini yapıların tanrıya ulaşma arzusundan, iktidarı simgeleyen saraylara ya da bir kentin dokusunu oluşturan basit konut tiplemelerine kadar her türlü açık ve kapalı mekanı tasarlar.
 
Bu çevre kırsal veya kentsel olabileceği gibi, yapıları veya mekanları kuşatan yakın dış çevre de mimari tasarımın kapsamına girer. Mekan, içinde yaşamın gerçekleştiği fizik ortam olarak tanımlanabilir. Mekanın oluşabilmesi ve üretilebilmesi için yapılara, yaşamın hergünher gün artan çeşitliliği gözönüne alınırsa, oldukça karmaşık ilişkiler düzeni içinde yapılaşmış fizik çevreye gereksinme vardır. Mimari tasarımın öznesi olan yaşam, coğrafi, iklimsel, kültürel, [[demografi]]k farklılıklar içerir.
 
MÖ 1. yy.'da yaşamiş olan Roma'lı mimar [[Vitruvius]] "De Architectura" adlı kitabında başarılı bir mimarlık için "Utilitas, Firmitas, Venustas" (kullanışlılık, sağlamlık, güzellik) etmenlerinin gerekli olduğunu ileri sürmüştür. [[Rönesans]]' ta bu tanım, "Comodita, perpetuita, bellezza" (kullanışlılık,süreklilik- kalıcılık, güzellik) olarak benimsenmiştir. 1581'de bir İngiliz yazarı mimarlığı "yapı bilimi" olarak tanımlarken 19.yy'da İngiliz eleştirmen [[John Ruskin]] mimarlığın "yapılara uygulanan süslemeden başka bir şey olmadığı" nı ileri sürüyordu. Amatör bir eleştirici olan Sir [[Henri Watton]] "The Elements of Architecture" (1624) adlı kitabında mimarlığın üç koşula ( kullanılışlılık, sağlamlık, güzellik) yanıt vermesi gerektiğini belirtir. [[Frank Lloyd Wright]]'a göre de "mimarlık biçim haline gelmiş yaşamdır."
 
Dünyanın en eski mesleği olarak kabul edilen mimarlık yapı sektörünün de ayrılmaz bir parçasıdır. [[Yapı sektörü]] ise, tüm dünya ülkelerinde en büyük sektör olup, diğer sektörlerin de itici gücü olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle, mimarlık, geçmişin birikimleri ile geleceği hazırlayacak, gelecekte yaşanacak kaliteli yaşam çevrelerini oluşturacak, [[vizyon]] sahibi bireylerin mesleğidir.
Mimarlık sanatının kültürel yanını gözardı eden bu anlayış sonucunda , yüzyıllardır ülkemizin kimliği ile bütünleşen ve kültürümüzün ve değerlerimizin en kalıcı kanıtı olan mimarlık, kimliğini kaybetmiş, [[kültürel kimlik]] sorusu ile bir hesabı bulunmayan egemen yapı kültürü kentlerin görünür kimliğine damgasını vurmuştur.
 
Oysa Mimarlık ülkelerin kartvizitine yazdığı değerlerin en önemlilerinden biri belki de en önemlisidir.
 
Mimarlık okullarından mezun olanların, mesleğin ilgi alanının çok geniş bir yelpazeyi kapsaması nedeni ile, birbirinden çok farklı alanlarda çalışabildikleri gözlemlenmektedir.
 
== Kaynaklar ==
* [http://www.mimarlarodasi.org.tr/ Mimarlar Odası]
* [http://www.yapistudyo.com/ Yapi Stüdyo Mimarlık]
[[Kategori:Mimarlık|*]]
{{Otorite kontrolü}}
 
[[be-x-old:Архітэктура]]
 
[[Kategori:Mimarlık|*]]
 
[[hi:वास्तुशास्त्र]]
[[nah:Calmanayōtl]]