"Rum" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
değişiklik özeti yok
(Gerçek hayatta ise bu ayrılma 1974 (Kıbrıs) ile başlayıp Yunanistan'ın AB'ye üye olması (ekonomik nedenler) ile zirveye ulaştı. Madde yazmak yerine tercüme yapılınca hep başkalarının POV'si de TR:VP'ye -ister istemez- enjekte edilmiş, hatta pompalanmış oluyor...)
Etiket: 2017 kaynak düzenleyici
Etiketler: Mobil değişiklik Mobil web değişikliği
Tarihte [[Doğu Roma İmparatorluğu]]'nu oluşturan [[6. yüzyıl]]'a kadar Latince konuşan ve [[6. yüzyıl]]'dan sonra Yunanca konuşan kimselere Müslüman ülkelerde Rum denirdi. Günümüzde Rumların büyük kısmı [[Kıbrıs (ada)|Kıbrıs'ta]] yaşamaktadır. Anadolu'ya yerleşmeleri çok eski tarihlere dayanan Rumlar, [[1923]] yılından sonra [[Türkiye-Yunanistan Nüfus Mübadelesi]] ve en son olarak [[6-7 Eylül Olayları]] ile Türkiye Cumhuriyeti'nden neredeyse tamamen ayrıldılar.{{ÖA}}
 
Rum kelimesi herhangi bir dini/mezhepsel anlam taşımamakla birlikte Rumların tamamına yakını [[Doğu Ortodoks Kilisesi]] mensubudur. Bu tanımdaki Rum sözcüğü Helen kökenli Rumları kapsamaktadır. Diyar-ı Rum'da (Anadolu'da) yaşayan ve farklı dinlere ve etnik gruplara mensup olan kimseler için de "[[Rumi|Rumî]]" (Rum diyarındandiyaookx znxjjjdjhxhkv rından olan) sıfatı [[Mevlana Celaleddin Rumi]] örneğinde olduğu gibi kullanılmıştır.
 
== Köken bilimi ==
Anonim kullanıcı

Gezinti menüsü