İçeriğe atla

"At" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
(GR) File renamed: File:LayingDown.jpgFile:Horse lying down.jpg this is not a dog lying down
(Arşiv bağlantısı eklendi)
k ((GR) File renamed: File:LayingDown.jpgFile:Horse lying down.jpg this is not a dog lying down)
Tek tırnaklılar takımının, Atgiller familyasından bir memelidir. Erkeğine ''[[aygır]]'', dişisine ''[[kısrak]]'', yavrusuna ''[[tay]]'', yumurtaları çıkarılmış, iğdiş edilmiş olana da ''[[beygir]]'' denir. Küçük başlı ve kısa kulaklıdır. [[Yele]]si ve kuyruk ucu uzun kıllıdır. Ömrü 20 ila 30 sene civarındadır. Arapça da binek ve yük hayvanı olan ata; dabbe, matiyye, Farsçada semend, tusen denir. Firdevsinin [[Şehname]] efsanelerinde adı geçen çil ata da rahş (رخش) denir. Hepsi otla beslenir. Geviş getirmezler. Memeleri kasık bölgesinde arka ayaklarına yakındır. Üçüncü parmakları geniş bir tırnakla çevrilmiş olup “ [[toynak]]” adını alır. Bunun üzerine basarak yürürler. Ayrıca atların insanlardan 18 tane fazla kemiği vardır. 
 
[[Dosya:LayingDownHorse lying down.jpg|thumb|left|210px|Atlar ayakta uyuyabilirler, ama bazen yatarak da uyumaya ihtiyaç duyarlar. Yumuşak zemini tercih ederler.]]
İnsanlara hizmet eden hayvanların en kabiliyetlilerindendir. İnsanların, harp meydanlarında, izinsiz gösteri kontrolünde, yük taşımada, yarış, cirit, çit atlama ve av sporlarında yardımcısıdır. Silah gürültüsüne ve bando sesine rahatlıkla alışır. Atlar aynı zamanda dizlerini kilitleyebilir.