"Titikaka Gölü" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
düzeltme AWB ile
(düzeltme AWB ile)
(düzeltme AWB ile)
8.288 kilometrekare alana sahip olan göl [[And Dağları]]'nın [[Altiplano]] adı verilen platosunda, [[Peru]] ve [[Bolivya]] arasında yer alır. Batı kıyısı Peru'ya, doğu kıyısı ise Bolivya'ya aittir.
 
Titikaka Gölü, ''ticari gemilerin'' de çalıştığı,yüksek rakımlı bir göldür. Tibet Platosunda çok daha yüksek rakımlı (4000 m.nin üzerinde) göller bulunur. Deniz seviyesinden yüksekliği 3.810 metre olup 194 km uzunluğa ve 65 km genişliğe sahiptir. Ortalama derinliği 140 - 180 metre arasındadır. Bazı yerliler dipsiz olduğunu iddia etseler de en derin yeri 280 metredir. Yirmibeşten fazla akarsu bu göle dökülür. [[İnka medeniyeti|İnka]] kültürünün izlerini barındıran [[Güneş Adası]] (''Isla del Sol'') dahil irili ufaklı birçok adacığı barındırır. Çevresinde yaşayan halk için gölde yapılan balıkçılık önemli bir geçim kaynağıdır.
 
== Adının kökeni ==
 
== Gölde yaşam ==
Titikaka Gölü'nün karakteristik özelliklerinden biri yüzen adacıklardır. Bu adacıklarda yaşayanlara ''''Uros'''' (çoğul kelime) adı verilir. Uros, yüzen adacıkları savaşçı [[İnka medeniyeti|İnka]]lardan korunmak maksadıyla, yöreye özgü ''Totora'' adlı bir bitkinin kargılarını çapraz olarak bir araya getirerek oluştururlar. Üzerinde basit kulübeler de inşa ettikleri bu adacıkları balık avında kullanırlar.
 
Uros, geleneksel yaşam şekilleriyle gurur duyar ve karaya yerleşmeyi reddeder. Turistlerin sallanan adalarını ziyaret etmesine izin verirler.
1.235.662

değişiklik

Gezinti menüsü