İçeriğe atla

"Beatrice (Birleşik Krallık)" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Dz.
k (Seçkin içerik şablonları kaldırılarak ilgili tanımlar Vikiveri'ye aktarıldı)
(Dz.)
Britanya kraliçesi [[Kraliçe Victoria]] ve eşi [[Albert von Sachsen-Coburg und Gotha]]'nın dokuzuncu ve en küçük çocuğu olarak doğdu.
 
1873'de Beatrice, Fransa'nın imparatorluk prensi ve zamanın imparatoru [[III. Napoléon]] ve eşi [[Eugénie de Montijo]]'nun oğlu [[Napoléon Eugéne Louis Bonaparte]] (1856-1879) ile karşılaştı. Aralarında bir birleşme olmadı zira kraliçe Victoria kızını hayatının sonuna kadar yanında tutma arzusundaydı.
 
1874'te Beatrice annesinin ve onun başbakanı [[Benjamin Disraeli]]'nin huzura kabul törenlerinde yanlarında bulunma iznini aldı.
 
Beatrice nisanNisan 1884'te, 27 yaşındayken, annesiyle ablası grandüşes [[Alice]]'nin büyük kızı olan yeğeni [[Victoria]]'nın düğününe katılmak için Almanya'nın Hessen eyaletindeki Darmstadt şehrine gitti.
 
Damat adayı, prens [[Alexander von Darmstadt]] ve onun eşi [[Julia Theresa von Hauke]]'nin büyük oğulları [[Louis von Battenberg]]'di. Prens Alexander von Hessen-Darmstadt prenses Viktoria'nın babası [[IV. Ludwig von Hessen-Darmstadt]]'ın amcasıydı.
 
Orada damadın küçük kardeşi Heinrich Moritz ile tanıştı ve ona aşık oldu. Beatrice ve Moritz Darmstadt'da gizlice nışanlandılarnişanlandılar. Kraliçe bir evliliği önceleri onaylamak istemedi, zira Beatrice onun nedimesi ve sekreteriydi. Fakat bu evlilik konusunda sekiz ay süren kavgalar sonucu nihayet kraliçe Victoria onayını verdi. Yalnız bunun için tek şartı vardır,çift evlendikten sonra hayatları boyunca onun yanında kalacaklar ve onunla yaşayacaklardır. Beatrice buna razı geldi, keza Heinrich Moritz yarı makamlı bir prens ve aynı zamanda fakir olduğundan ve Prusya Ordusu'nda da bir geleceği olmadığından o da buna razı geldi. 23 Temmuz 1885'te Beatrice [[Isle of Wight]] adasındaki Whippingham kilisesinde prens [[Alexander von Hessen-Darmstadt]]'ın oğlu prens [[Heinrich Moritz von Battenberg]] (1858-1896) ile evlendi.
 
[[Dosya:Princess Beatrice with children.jpg|thumb|left|Beatrice çocuklarıyla, 1900]]
Annesi ve kızkardeşi Alice gibi Beatrice de soyunda bulunan [[Hemofili]] (vucudunvücudun aldığı bir darbe ya da yara sonucu oluşan kanamanın, kan pıhtılaşmadığı için durmaması) taşıyıcısı olduğundan bunu çocuklarına aktardı.Bu evlilikten dört çocuk doğdu:
 
* Alexander Albert, Carisbrooke Markisi (1886-1960), evl. İrene Denison (1890-1956)
* [[Victoria Eugénie Julia Ena]] (1887-1969) lakabı ''Ena'' , evl. [[İspanya Kralı XIII. Alfonso]] (1886-1941)
* Leopold Artur Louis, Lord Mountbatten (1889-1922), acil bir ameliyat sırasında öldü.
* Maurice Victor Donald (1891-1914), [[Birinci Dünya Savaşı]]'nda vurulup öldü.
 
1890'da Beatrice Emil Kraus'un ''Die Abenteuer des Grafen Georg Albrecht von Erbach'' (Kont Georg Albrecht von Erbach'ın maceraları) adlı kitabının ingilizceİngilizce çevirisine başladı; kitap 1 yıl sonra piyasaya çıktı.
 
[[Dosya:Coloured Princess Beatrice.jpg|thumb|Prenses Beatrice, 1920 dolaylarında]]
Sör Francis Scott idaresinde [[GhanaGana]]'daki [[Ashanti]]'ye yapılan bir keşif gezisi sırasında (1896) prens Heinrich Moritz von Battenberg [[Malarya]]'ya yakalanarak öldü. Heinrich'in ölümünün üstesinden gelebilmek için, onun vafatınınvefatının ardından güney [[Fransa]]'ya tatile gitti. Hayatında ilk defa yanında annesi olmadan Yalnız olmasına izin verildi. Bir süre sonra eski rutin hayatına geri dönmeye karar verdi, gelecek beş yılda yine annesinin nedimesi ve sekreteri oldu. Annesi 1901'de öldüğünde, Beatrice ve ailesinin içinde çok zaman geçirdikleri [[Osborne House]] kardeşi kral [[VII. Edward]]'a düştü, o da orasını bir müzeye dönüştürmeye karar verdi. Beatrice büyük Osborne House'dan daha küçük olan Osborne Cottage'ye taşındı.
 
Birinci dünyaDünya şavaşıSavaşı başladığında, Beatrice kendi hastanesini kurdu, ''Princess Henry of Battenberg Hospital for Officers'' (Subaylar için Prenses Battenbergli Henry of Battenberg Hastanesi). Beatrice hayatının son 20 yılında romatizmadan muzdariptimustaripti. Zamanını annesinin günlüklerini temize çekmekle ve daha sonra okununca, okuyan tarafından yanlış anlaşılmalara ve utanca vesile olabilecek pasajları yakmakla geçirdi. Beatrice'nin son çalışması büyük büyükannesi düşes [[Auguste von Sachsen-Coburg-Saalfeld]]'in (1757-1831) günlüklerini almancadanAlmancadan ingilizceyeİngilizceye çevirmek oldu. Günlüklerin adını da ''İn Napoleonic Days'' olarak değiştirdi; bu isimle 1914'te piyasaya çıktılar.
 
Hayatının son günlerinde kamu oyundan uzak bir yaşam için [[Sussex]]'deki ''Brantrige Park'''ta inzivaya çekildi. Kraliçe Victoria'nın yaşayan son çocuğu olan Beatrice 26 Ekim 1944 tarihinde sabaha karşı saat 05:10'da uykusunda öldü.
42.758

değişiklik