İçeriğe atla

"Hücre duvarı" sayfasının sürümleri arasındaki fark

Ugurbost (mesaj) tarafından yapılmış 17811905 numaralı değişiklikler geri getirildi. (TW)
(düzeltme AWB ile)
(Ugurbost (mesaj) tarafından yapılmış 17811905 numaralı değişiklikler geri getirildi. (TW))
[[Dosya:Plant cell structure svg labels.svg|thumb|right|250px|Bitki hücresi, hücre duvarı yeşil renkte]]
'''Hücre duvarı''', ('''hücre çeperi''') [[bitki]], mantar ve prokaryot [[hücre]]lerinde görülen bir yapıdır. [[Hücre zarı]]nın dış tarafında bulunur ve genelde [[selüloz]] yapılıdır. Mantar hücrelerindeki hücre duvarı [[kitin]], [[bakteriBakteri|bakterilerde]]lerde bulunan hücre duvarı ise [[peptidoglikan]] yapılıdır. Bitki hücresinin dış ve iç etkilere karşı korunmasını sağlar.
 
[[Fotosentez]] yapmamalarına rağmen çok hücreli [[mantar]]larda sexda sikhücre sevilmekduvarı öpüşmekgibigörülür. Cansızdır ve [[hücre zarı]] gibi seçici geçirgen değildir.
 
== Özellikleri ==
Mikrofibriller [[selüloz]]'dan yapılmıştır. Bir selüloz molekülü, birbirine bağlı 10.000 [[glikoz]] molekülünden oluşur. Böyle bir iplik molekülü 4 um uzunluğa ulaşabilir. Yaklaşık 2.000 ipliğimsi selüloz molekülü, bir mikrofibril demeti yapar. Bu demetler bitki hücre duvarının yapı birimidir. Selülozun zincir veya iplik molekülleri doğada serbest olarak hiç bulunmaz ve zincirde ağ demeti seklindedir. Bu birliğin çoğu kısmı kristalindir. Mantar hücre duvarında yapı maddesi olarak ya selüloz ya da kitin vardır.
 
Oğul hücreler büyüyünce elastik olan birincil duvar da genişler. Birincil duvar bu genişlemede incelemez; zira sürekli yeni mikrofibril tabakaları birikir. Kesin hücre büyüklüğüne ulaşılınca, hücre duvarının enine büyümesi de durur. Birincil duvarın üzerine ikincil (sekonder) duvar oturur. Bu duvardaki mikrofibrillerin birikimi tabaka şeklindedir ve ışık mikroskobu ile izlenir. Burada mikrofibriller paralel olduğundan paralel yapıdan (paralel tekstür) sözedilir. Enine büyüme sırasında lignin veya suberin gibi maddeler ikincil duvara birikir. Odunlaşan hücre duvarları, yüksek basınç ve çekmeye karşı dayanıklılık kazanır. Kuvvetli olan ikincil duvar, hücre içine doğru genelde ince bir tabaka ile sarılır. Bu tabakaya üçüncül (tersiyer) duvar denir. Birincil duvar gibi pektin temel maddesinden oluşur. Bunların içinde fibriller vardır. Birincil duvarın tersine fibriller burada paraleldir. Yani ikincil duvar gibi paralel yapı gösterirler. Tersiyer duvarın, ikincil duvar lamellerinin oluştuğu yer olması olasıdır.
 
{{organeller}}
1.321.690

değişiklik