İçeriğe atla

Glioksizom

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Metabolik maddelerin peroksizomlar ve kloroplazmalar arasında her iki yönde taşınmasında glyoxysimoi'nin temel rolüne odaklanın. Genellikle glioksilat döngüsü olarak adlandırılır.

Glioksizom, bitkilerde, özellikle çimlenen tohumların yağ depolama dokularında ve filamentli mantarlarda bulunan özel peroksizomlardır. Yağ ve yağ içeren tohumlar mısır, soya fasulyesi, ayçiçeği, yer fıstığı ve balkabağını içerir.[1] Tüm peroksizomlarda olduğu gibi, glioksizomlar da yağ asitlerini asetil koenzim A'ya peroksizomal β-oksidasyon enzimleriyle oksitler. Yağ asitleri oksitlendiğinde oksijen (O2) tüketilir ve hidrojen peroksit (H2O2) açığa çıkar.[1] Bu nedenle tohumların çimlenmesi için oksijene ihtiyaç vardır. Peroksizomal fonksiyonların yanı sıra, glioksizomlar ayrıca glioksilat döngüsünü gerçekleştiren kilit enzimlerine sahiptir.

Bu nedenle, glioksizomlar (tüm peroksizomlar gibi), yağ asitlerinin parçalanmasını başlatan enzimleri içerir ve şekerlerin glukoneogenez yoluyla sentezi için ara ürünler üretmeye yarayan enzimlere de sahiptir. Çimlenen bitki, fotosentez ile üretilebilecek kadar olgunlaşana kadar yağlardan sentezlenen bu şekerleri kullanır.

Bitki peroksizomları ayrıca fotosolunuma ve kök nodüllerinde gerçekleşen azot metabolizmasına yardım eder.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ a b Graham, Ian A. (1 Ocak 2008). "Seed Storage Oil Mobilization". Annual Review of Plant Biology. 59 (1). ss. 115-142. doi:10.1146/annurev.arplant.59.032607.092938. PMID 18444898.