İçeriğe atla

"William Whewell" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
düzen AWB ile
(→‎top: düzeltme AWB ile)
k (düzen AWB ile)
| ek_bilgi =
}}
'''William Whewell''' (d. 24 Mayıs 1794 – ö. 6 Mart 1866) [[İngiliz]] [[polimat]], [[bilim adamıinsanı]], [[anglikan rahibi]], [[filozof]], [[teolog]] ve [[bilim tarihçisi]]dir. Eğitimini Cambridge'de bulunan Trinity Koleji'nde almıştır.
 
Okyanus akıntıları araştırması ile Kraliyet Madalyası'nı kazanmıştır. Ayrıca [[Goethe]]'nin eserlerini tercüme etmiş, şiir yazmaya zaman ayırırken, ekonomi, fizik, jeoloji, astronomi ile mekanik disiplinleri konularında eserler yayınlamıştır. Tüm bunlara ek olarak Whewell din konularında vaazlar yazmış ve doğal teoloji konusunda araştırmalarda bulunmuştur. Matematikte "Whewell denklemi" olarak bilinen; keyfi koordinat seçilen sisteme referans olmadan eğrinin şeklini tanımlayan bir denklemi tanıtmıştır.
 
Whewell'sı bilime olan en büyük katkısı ise söz üstadlığı olmuştur. O sık, sık kendi alanında kullanılan pek çok kelimeye karşılık buluyor ve yeni terimler için koşulları oluşturuyordu. Whewell "scientist" ([[bilim adamıinsanı]] veya bilim insanı) teriminin yanı sıra , "physicist" (fizikçi), "consilience" (bilgi birlikteliği), "catastrophism" (katastrofizm veya kıyamet kuramı)ve "üniformitaryanizm" (aktüalizm) terimlerini bularak bunların kullanılmasını sağlamasının yanı sıra bunlar ile birlikte daha sonra Michael Faraday tarafından kullanılan "iyon", "dielektrik", "anod" ve "katod" terimlerinin kullanılmasını da önermiştir.
 
Whewell 1866 yılında Cambridge 'de attan düşmesi sonucunda ölmüştür.