İçeriğe atla

"Zencan Eyaleti" sayfasının sürümleri arasındaki fark

→‎Ekonomi: Zeytin ve boğday en onemli tarim sevkiyatidir ve yeni nufus sayisi resmi olan kayd edildi ve zencanin en onemli şehiri merkez Zencandan sonra Ebher dir
k (85.164.76.149 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, Rapsar tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
(→‎Ekonomi: Zeytin ve boğday en onemli tarim sevkiyatidir ve yeni nufus sayisi resmi olan kayd edildi ve zencanin en onemli şehiri merkez Zencandan sonra Ebher dir)
Ülkenin kuzeyinde yeralan eyaletin, kuzeyinde [[Erdebil]] ve [[Doğu Azerbaycan]], doğusunda [[Gilan]] ve [[Kazvin]], güneyinde [[Hamedan]] ve batısında [[Kürdistan|Kürdistan Eyaleti]] ile [[Batı Azerbaycan]] eyaletleri bulunur.
 
Yönetim merkezi kendi adını taşıyan Zencan şehridir. 21.841 km²lik bir yüzölçümü vardır.Nüfusu, 9711.000015.734 kişidir ve büyük çoğunluğunu [[Azeriler]] oluşturur. [[Zencan]] şehrinin nüfusu ise 378486.000495 kişdir. Bundan başka önemli şehirleri [[Hürremdare]]Ebher 'dir.
 
== Ekonomi ==
[[Dosya:Bazaar zanjan.jpg|thumb|220px|''Eyaletin merkezi [[Zencan]] şehrinde, [[Safevi]] döneminden kalma bir çarşı'']]
Eyaletin ekonomik faaliyetlerinde tarım ilk sıradadır. Başlıca ürünler tahıl,buğday, zeytin(iranin %80) ,pirinç, mısır, yağlı tohumlar, meyve ve patatesdir. Ayrıca çekirdeksiz üzümü ülke içinde meşhurdur.
 
Hayvancılık faaliyetlerinde ise en çok tavukçuluk, koyun ve sığır yetiştiriciliği yapılır.
 
Eyalette çıkarılan madenler çinko, [[krom]], [[kurşun]] ve [[bakır]]dır.
 
Zencan'da geleneksel el sanatları özellikle bıçak yapımı gelişmiştir. Eski zamanlardan beri kaliteli bıçakları ile tanınan bölgede artık bu zanaatsanaat, unutulmaya başlanmıştır. Ayrıca gümüş işleme sanatları da ileri seviyededir piçak ve gümüş sanayi selcuklu devrimden miras kalan söylenir . Köylerde ise geleneksel halı dokuma hala insanların geçimini sağlamaktadır.
 
Zencan, [[Tahran]]'ı kuzeybatı bölgelerine bağlayan yollar üzerinde olduğundan gelişmeye açık bir bölgedir. Tahran'ı [[Tebriz]] ve [[Türkiye]]'ye bağlayan karayolu ve demiryolu bu eyaletten ve Zencan şehrinden geçer.
Zencan, [[İran]] topraklarının % 1,34'ini kaplayan 22.164 km²'lik bir alana sahiptir. Zencan içinde ortalama nüfus yoğunluğu 1 km başına 4 kişidir. Eyalet 7 [[şehristan]]a ayrılmıştır.
 
Zencan bir yayla iklimine sahiptir. Yükseklerde soğuk bir hava ve karlı kış ayları hakimken, ovaları ise nispeten ılımlı iklime sahiptir. Yazları, hava genellikle sıcaktır. Zencan'da ortalama maksimum sıcaklık 27 °C, ortalama en düşük sıcaklık ise -19 °C'dir. Görülen en düşük sıcaklık -2739 °C, en yüksek sıcaklık sıcaklık ise 32 °C'dir. Yıllık yağış miktarı ilkbahar aylarında 72 mm iken bu rakam yaz aylarında 3,6 mm'ye kadar düşer. Nem oranı ortalaması sabah saatlerinde 74% iken, öğle vakitlerinde 43% olarak ölçülmüştür.
 
Eyaletteki tek akarsu [[Zencan Nehri]]'dir.
Anonim kullanıcı