İçeriğe atla

"Selamlaşma" sayfasının sürümleri arasındaki fark

k
94.122.222.91 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, E4024 tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.
(Sayfa boşaltıldı)
k (94.122.222.91 tarafından yapılan değişiklikler geri alınarak, E4024 tarafından değiştirilmiş önceki sürüm geri getirildi.)
[[İnsan]]lar birbirlerine ilişkileri gereği selam verir, selam alırlar. Selam şekli ve dili ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye farklılık gösterse de anlamında bir farklılık taşımaz.
 
Selamlaşma; sıcaklık, kardeşlik, barış dostluk, arkadaşlık, sevgi, saygı ifadeleri içerir. Merhaba, günaydın, [[selâmün aleyküm]], iyi günler,iyi akşamlar, iyi geceler gibi sözcük ve söz gruplarıyla selamlaşmanın yanı sıra gülümseme, el sallama, baş eğme, göz kırpma şeklinde jest ve mimikler de selamlaşma biçimi olarak görülür. Resmi uniforma içinde selam kurallara bağlansa da yine karşılıklı ilişki söz konusudur. Ayrıca, Selam, bir iletişim ve ilişkinin başlangıcı sayılır. Selamlaşmada, karşılıklı tanınma ve bilinme ile beraber ahenk içinde estetiği de getirir. Selam, her şeyden önce bir duygu alışverişidir.Bu yönüyle insanın karakterini de bir noktaya kadar açığa vurur. İlk insanların nasıl selamlaştığını bilmiyoruz. Sevgi, insanlıkla beraber var olduğuna göre, en azından sevgiyi, saygıyı ifade edecek birşeylerin jest ve mimik biçimine sokulmuş olması gerek. Selamlaşma bir kültür işi, bir yaşam biçimidir.
 
{{kültür-taslak}}