Selamlaşma

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Selamlaşma, insanlar arasındaki iletişimin bir parçasıdır. Selam şekli ve dili ülkeden ülkeye, bölgeden bölgeye farklılık gösterir.

Bu hareket veya hareketler samimiyet, barış, dostluk, arkadaşlık, sevgi ve saygı ifadelerinden bir veya daha fazlasını içerebilir. "Merhaba", "günaydın", "selâmün aleyküm", "iyi günler", "iyi akşamlar", "iyi geceler" gibi sözcük ve söz grupları selamlaşmanın Türkçede görülen selamlaşma sözlü kalıplarıdır.[1] Bu kalıpların neredeyse tamamı diğer dillerde de görülmektedir. Söz kalıplarının yanı sıra gülümseme, el sallama, baş eğme, göz kırpma şeklinde jest ve mimikler de selamlaşma biçimi olarak görülür. Resmi üniforma içinde selam kurallara bağlansa da, karşılıklı ilişki söz konusudur. Ayrıca selam, bir iletişim ve ilişkinin başlangıcı sayılır. Selamlaşmada karşılıklı tanınma ve bilinme sağlanır.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Keski̇N, Ahmet (15 Haziran 2017). "TÜRK KÜLTÜRÜNDE "SELAMLAŞMA" VE "VEDALAŞMA" HAKKINDA GENEL BİR DEĞERLENDİRME" (PDF). Turk Dunyasi Dergisi (İngilizce) (43): 125-146. doi:10.24155/tdk.2017.8. ISSN 1301-0077. [ölü/kırık bağlantı]