Selâmün aleyküm

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla

Selâmün aleyküm (Arapçaٱلسَّلَامُ عَلَيْكُمْ es-selamu aleykum), Aramice kökenli selamlaşma hitabıdır. Sadece Arapça konuşan topluluklar arasında değil, çoğunlukla dünyanın her yerindeki Müslümanlar ve Yahudiler tarafından kullanılır.

Yahudiler arasında kullanılan geleneksel İbranice selamlaşma şekli olarak; selam veren, "şalom aleykem" (barış üzerinizde olsun) der, selamı alan ise "aleykem şalom" (üzerinizde olsun barış) diye karşılık verir. İbranice şalom barış demektir.

Selam terimi Arapça "selime" kökünden bir mastar olup, sözlükte; maddî ve manevî sıkıntılardan kurtulmak, barış ve esenliğe kavuşmak demektir. "es-Selamu'", isim olarak ise; selam, selamet, sulh ve güven anlamına gelir. Bir fıkıh terimi olarak selam; karşılaşan iki Müslümanın birbirine yaptıkları dua cümlesinden ibarettir. Selam veren "es-selamu aleyküm (Barış ve huzur sizinle olsun)" der, selamı alan ise "ve aleykümü's-selâm ve rahmetullâhe ve barakâtuh (Arapçaوَعَلَيْكُمُ ٱلسَّلَامُ وَرَحْمَةُ ٱللَّٰهِ وَبَرَكَاتُهُ; Barış, huzur ve Allah'ın rahmeti seninle de olsun.)" diyerek ilaveli duada bulunur.[1]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Selamlaşma ve "Selamün aleyküm" demek konusunda bilgi verir misiniz?". 6 Aralık 2015 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 18 Haziran 2016. 

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]