Çokuluslu devlet

Vikipedi, özgür ansiklopedi

Çokuluslu devlet, iki veya daha fazla ulustan oluşan bir egemen devlettir. Nüfusun büyük kısmını tek bir ulusun oluşturduğu ulus devletlerin zıttıdır. Ulus (etnisite, dil ve siyasi kimlik üzerine kurulu olan) tanımına bağlı olarak, çokuluslu bir devlet çokkültürlü veya çokdilli olabilmektedir.

Günümüzde birden fazla egemen devlete ayrılmış tarihsel çokuluslu devletler, Avusturya-Macaristan, Osmanlı İmparatorluğu, Çekoslovakya, Sovyetler Birliği ve Yugoslavya'dır. Bazı analistler Avrupa Birliği'ni çokuluslu bir devlet veya potansiyel bir devlet olarak nitelendirmektedirler.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Kelemen, R. Daniel. (2007). "Built to Last? The Durability of EU Federalism?" (PDF). 24 Eylül 2015 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2017.  In Making History: State of the European Union, Vol. 8, edited by Sophie Meunier and Kate McNamara, Oxford University Press, p. 52.
  2. ^ Kraus, Peter A. (10 Mart 2008). "A Union of Diversity: Language, Identity and Polity-Building in Europe". Cambridge University Press. 19 Ağustos 2017 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 1 Kasım 2017 – Google Books vasıtasıyla.