Çin takvimi

Vikipedi, özgür ansiklopedi
2017 Çin takvimi.

Çin takvimi (Çince: 農曆; 农历; pinyin: Nónglì; "tarım takvimi"), yılları, ayları ve günleri astronomik olaylara göre hesaplayan bir ay-güneş takvimidir.

Günümüzde Çin'de Gregoryen takvimini kullanılsa da, geleneksel Çin takvimi hem Çin'de hem de denizaşırı Çin topluluklarında Çin Yeni Yılı ve Fener Festivali gibi tatillerde kullanılmaktadır. Ayrıca, insanların düğünler, cenazeler, taşınma veya bir iş kurmak için uğurlu günleri seçmek için kullandıkları bir yıl içindeki geleneksel Çin tarih terminolojisini de vermektedir. Devlet tarafından yürütülen akşam haber programı Xinwen Lianbo, ay ve tarihi hem miladi hem de geleneksel ay-güneş takviminde duyurmaya devam etmektedir.

Çince karakterler gibi, bu takvimin varyantları da Doğu Asya kültür alanının farklı bölümlerinde kullanılır. Kore, Vietnam ve Ryukyu Adaları bu takvimi benimsedi ve Kore, Vietnamc ve Ryukyu takvimlerine dönüştü. Geleneksel Çin takviminden temel farkı, bazı astronomik olaylara ve bunlara dayalı takvim olaylarının farklı tarihlere düşmesine yol açan farklı meridyenlerin kullanılmasıdır. Geleneksel Japon takvimi de Çin takviminden Japon meridyenine dayalı olarak türetilmiştir, ancak Japonya'daki resmi kullanımı 1873'te Meiji Restorasyonu'ndan sonra reformların bir parçası olarak kaldırılmıştır. Moğolistan ve Tibet'teki takvimler de, geleneksel Çin takviminin unsurlarını özümsemiştir, ancak onun doğrudan türevleri değildirler.[1]

Günler gece yarısı başlar ve biter ve aylar yeni ayın olduğu gün başlar. Yıllar, kış gündönümünden sonraki ikinci veya üçüncü yeni ayda başlar. Güneş koşulları, her ayın başlangıcını ve sonunu belirler. Saplardan (干) ve dallardan (支) oluşan bir cinsiyet döngüsü, gerektiğinde ara aylar veya artık aylar da dahil olmak üzere her yıl, ay boyunca tanımlama olarak kullanılır. Bir ayın uzunluğu da uzun (大, 30 günlük aylar için kelimenin tam anlamıyla "büyük") veya kısa (小, 29 günlük aylar için kelimenin tam anlamıyla "küçük") olarak not edilmektedir.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Janson, Svante. "Tibetan Calendar Mathematics" (PDF). 9 Haziran 2011 tarihinde kaynağından (PDF) arşivlendi. Erişim tarihi: 7 Kasım 2020. 

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]