Çiftlik, Aşkale

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Peykbot (mesaj | katkılar) tarafından oluşturulmuş 20.32, 24 Nisan 2016 tarihli sürüm (şablon düzenlemesi)
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çiftlik
Ülke  Türkiye
İl Erzurum
İlçe Aşkale
Coğrafi bölge Doğu Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2014)
 • Toplam 912
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0442
Posta kodu 25520

Çiftlik-bucak merkezi, Erzurum ilinin Aşkale ilçesine bağlı bir Mahalledir.

2008 yılı yerel seçimlerinde yapılan yeni düzenleme ile köy statüsünden çıkarılarak Aşkale ilçesi belediyesi dahilinde mahalle statüsüne dönüştürülmüştür. Erzurum ili ve Aşkale İlçesindeki diğer köylerden farklı olarak,özgün bir kafkas lehçesi ile (terekeme lehçesi) konuşulmaktadır. [kaynak belirtilmeli] Erzurum ilinin Batısında ve karayolu ile 76 km uzaklıkta, Aşkale ilçesinin Güneybatısında ve karayolu ile 21 km uzaklıkta bulunmaktadır.

Mahallenin rakımı 1740 m. olup, güneyinde Palandöken dağlarının devamı niteliğindeki 2400 m. rakımlı Dumanlı dağı mevcuttur. Dumanlı dağı üzerinde Mahalleye kuş uçuşu 6 km. mesafede olan ve yörede Şahgöl olarak adlandırılan bir kreter gölü bulunmaktadır. 13.600 metrekare alana ve 10 metre derinliğe sahip bu gölde Dağ Alabalığı yetişmektedir. [kaynak belirtilmeli] Mahallenin içerisinden geçen ve yılın her mevsiminde yeterli suya sahip olan bir çay bulunmaktadır. Bu çaydan faydalanılarak uygun alanlar sulanmakta ve bu sayede sulu tarım yapılabilmektedir. Mahallenin içinden geçen çay, sularını Tercen barajına boşaltmaktadır. Mahallenin yakınında bulunan Kubat Komunun (Kom: Mezra büyüklüğünde yerleşim yeri) alınmasıyla mahallenin sınırları dahada genişlemiş olup, Aşkale ilçesinin en geniş yüzölçümüne (yaklaşık 180 kilometrekare) sahip mahallesidür. Aynı zamanda mahallenin batı sınırları Erzurum ili sınırlarını oluşturmaktadır.

İklim

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir. Erzuruma şehir merkezine göre daha ılıman bir iklime sahiptir.[kaynak belirtilmeli]

Ekonomi

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Mahallenin meralarında ağırlıklı olarak büyükbaş sığır yetiştiriciliği ve besiciliği yapılmaktadır. Ayrıca mahallede sebze ve meyve yetiştirmek için küçük bostanlar bulunmaktadır. Son yıllarda artan oranda arıcılık da yapılmaktadır. [kaynak belirtilmeli] Diğer yandan 1967 ve sonrasında, bir kısım köy halkı Batı Avrupa ülkelerinde çalışmak için gitmiş ve orada bir süre işçi olarak çalışmış veya halen çalışan hemen hemen her aileden bir veya birkaç kişi bulunmaktadır.

Mahallede faliyete geçirilemediği için atıl durumda olan bir Süt Sığırcılığı Kooparetifi binası bulunmaktadır.

Altyapı bilgileri

Mahallede; 4+4 = 8 yıllık eğitim verebilen ve öğretime 1950 yılında başlamış İlkokul ve Ortaokul vardır. Mahallenin hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. PTT şubesi yoktur ancak PTT acentesi vardır.Sağlık Ocağı vardır. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede Elektrik ve ADSL İnternet mevcuttur. Mahallede 400 kişi kapasiteli bir cami vardır.

Kaynakça