Çerkası

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Çerkassi
Черкаси
Çerkassi bayrağı
Bayrak
Çerkassi arması
Arma
Ukrayna üzerinde Çerkassi
Çerkassi
Çerkassi
ÜlkeUkrayna Ukrayna
OblastÇerkası
İdare
 • Belediye BaşkanıAnatoly Bondarenko[1]
Yüzölçümü
 • Toplam69 km²
Rakım110 m
Nüfus
 (2021)
 • Toplam272,651
Zaman dilimiUTC+02.00 (DAS)
 • Yaz (YSU)UTC+03.00 (DAYS)
Posta kodu
18000 – 18499
Alan kodu+380 472
Plaka koduCA, IA
Resmî site
chmr.gov.ua

Çerkassi (UkraynacaЧеркаси), Ukrayna'da Çerkası yönetim biriminin merkezi olan şehir.

Eyalet ismini önceki devirlerde yaşamış Adigelerden (Çerkesler) almaktadır.

Tarih[değiştir | kaynağı değiştir]

Cherkasy'nin ilk güvenilir sözü Ukraynalı yazılı bir kaynakta (Gustyn Chronicle) bulunmaktadır ve 1305'e kadar uzanmaktadır.

1360'lı yıllardan başlayarak, şehrin Rus-Litvanya prensliğine girmesiyle ilişkili, Çerkassi tarihinde yeni bir dönem başladı. O zamandan beri, Kiev'in ayrı prensibinin Litvanya yetkililerinden özerk bir parçası olan Cherkasy, güney sınırlarının önemli bir karakolu oldu. Böylece, 1384 yılında Çerkaş, güney eteklerinde, Vinnytsia, Bratslav ve Kaniv ile birlikte Kırım Tatar istilacılarının yolunda bir savunma hattı oluşturan müstahkem bir şehir olarak anılıyor.

Kırım Hanlığı'nın yağmacı saldırılarına karşı önemli bir kale olarak Çerkası'nın rolü, özellikle 15. yüzyılın sonlarından bu yana artmıştır. Bölge sakinleri defalarca Tatar birliklerine karşı savaşmak zorunda kaldı. Tatarların ilk, oldukça ciddi saldırısı 1483'te neredeyse tüm Kiev bölgesini harap eden, ancak Çerkası'nı almayan Mengli-Girey orduları tarafından yapıldı. Bundan sonra, 16. yüzyılın başında, Çerkassi kalesi önemli ölçüde güçlendirildi. 1532'de şehir, Kırım Hanı Saadet-Geray birliklerinin 30 günlük kuşatmasına dayanıyordu.

1514'teki ilk Cherkasy belediye başkanı, daha önce Kaniv belediye başkanı olan Ostafy Dashkevych'ti. Böylece, iki komşu şehir - Kaniv ve Cherkasy - genellikle Cherkasy'de yaşayan bir yaşlı liderliğinde uzun süre bağlandı. Şehirleri yöneten ve Orta Dinyeper bölgesinde Ukrayna sınır muhafızlarına başarıyla başkanlık yapan Ostafy Dashkevych'in altında, şehir inşa edilmeye devam etti. Ayrıca Çerkasy'nin Kırım Tatarlarına ve Osmanlılarına karşı başarılı kampanyalarına öncülük etti ve 1533'te güney sınırlarını Tatar istilalarından korumak için bir proje sundu ve bu da Dinyeper tepelerinde kalıcı bir bekçi ile bir tahkimat inşa etme ihtiyacını haklı çıkardı. Dashkevych etrafındaki birçok Kazakları birleştirdi, Dinyeper şehirlerinin ve kasabalarının, 1535'teki ölümüne kadar Cherkasy ve Kaniv'de hüküm süren Ukrayna Kazaklarının oluşum merkezleri olarak rolünü güçlendirdi.

1569'da Lublin Birliği'nden sonra, Cherkasy Polonya Krallığı Tacı'nın bir parçası oldu. Şehir tarihinde özel bir yer, 1625 yılında kayıtlı Kazakların alaylarından biri olarak kurulan Cherkasy Alayı tarafından işgal edilmiştir. 1648'den itibaren Ulusal Kurtuluş Savaşı yıllarında idari-bölgesel birimin (1686'ya kadar) önemini kazandı. O zaman Cherkasy alayı en yetenekli ve çok sayıdaydı ve Bohdan Khmelnytsky'nin Kazak ordusunun tüm önemli savaşlarında yer aldı.

1791'de şehir Magdeburg hakkını aldı, ancak Cherkasy'nin daha önce böyle bir ayrıcalığa sahip olduğu bir versiyon var. Sonra, XIX yüzyılın başında, ünlü mimar William Geste şehri planlamaya başladı.

Polonya-Litvanya Birliği'nin 1793'te ikinci bölümünün ardından Çerkası Rus İmparatorluğu'nun bir parçası oldu.

XIX yüzyılın ikinci yarısı kentin hızlı bir ekonomik yükselişini gördü. Özellikle, demiryolunun 1876'da tamamlanmasından sonra yeni sanayi kuruluşları ortaya çıktı.

Ekim ayında Petrograd'da Ekim Devrimi gerçekleşti. Bir yıl sonra Bolşevik dalga Çerkassiye ulaştı. Nesterenko, Tüm Ukrayna Birinci Sovyetler Kongresi'nde şehirden bir temsilci seçildi. 16 Ocak 1918'de Çerkassi'de Sovyet iktidarı kuruldu ve 18 Ocak'ta yerel bir İşçi, Asker ve Köylü Temsilcileri Konseyi kuruldu. İlkbaharda, Hetman Skoropadsky birlikleri şehir üzerinde kontrol sahibi olurlar. Ocak 1919'da, Sovyet iktidarı şehirde yeniden kuruldu, ancak Mayıs ayında iktidar Grigoriev'in ordusuna geçti.

1 Ocak 1920'de Çerkassi sonunda Sovyet egemenliğine girdi.

İkinci Dünya Savaşı, şehre önemli zararlar ve onarılamaz kayıplar verdi. 22 Haziran'da Alman uçakları şehri bombaladı. Dinyeper üzerindeki tren istasyonu ve köprüler yıkıldı.

Ukrayna bağımsızlığını kazandıktan sonra şehir ekonomisi yeniden yönlendirildi.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

 Çerkası iklimi 
Aylar Oca Şub Mar Nis May Haz Tem Ağu Eyl Eki Kas Ara Yıl
Ortalama en yüksek sıcaklık (°C) −3 −1 3 12 20 23 25 24 19 12 5 0 11
Ortalama en düşük sıcaklık (°C) −8 −6 −2 5 10 13 15 14 10 4 0 −5 4
Ortalama yağış (mm) 36 33 29 38 37 63 76 53 36 31 41 44 517
Kaynak: Ukrayna Meteoroloji Enstitüsü[2]


Şehrin bölünmesi[değiştir | kaynağı değiştir]

İdari olarak, şehir 2 kentsel bölgeye ayrılmıştır - Prydniprovsky ve Sosnivsky.

Sanayi[değiştir | kaynağı değiştir]

Cherkasy, Ukrayna'nın önemli bir ekonomik merkezidir, burada çeşitli endüstriler temsil edilmektedir, ancak geleneksel olarak kimya, otomotiv ve gıda endüstrileri en gelişmiş olanıdır.

Kardeş Şehirler[değiştir | kaynağı değiştir]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Результати виборів у Черкасах: чинний мер Бондаренко залишається на посаді [Results of elections in Cherkasy, incumbent mayor Bondarenko remains in office]. 24 Kanal (Ukraynaca). 24 Kasım 2020. 26 Kasım 2020 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 24 Kasım 2020. 
  2. ^ [1]