Çeçtepe, Kızılcahamam

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çeştepe
Ülke  Türkiye
İl Ankara
İlçe Kızılcahamam
Coğrafi bölge İç Anadolu Bölgesi
Nüfus
 (2000)
 • Toplam 239
Zaman dilimi UTC+03.00 (UDAZD)
İl alan kodu 0312
Posta kodu 06890

Çeştepe, Ankara ilinin Kızılcahamam ilçesine bağlı bir mahalledir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Tarihi :köy adını rivayetlere göre "Çeş" isimli tepeden almaktadır. Sözlük anlamı Çeş: "Tahıl yığını" demektir. Rivayetlere göre insanlarımız yerleşmeye başladıkları zamanlarda topraklarımız çok verimli ve bereketliymiş. Buğdayın bereketli olduğu bu zamanlarda, mahallesimüzde insanlar zenginleşmiş. İşte bu zamanlarda mahallenin zenginlerinden bir adamın öyle çok buğdayı, öyle çok mahsülü varmış ki; bakınca sanki tepeye benzetilirmiş. işte boyle bir zamanda köye bir dervişin geldiği söylenir. Derviş köye geldiğinde görmüş ki, insanlar bolluk içinde yaşıyorlar. Mahallenin girişinde bu adamı, buğday tepesinin (Çeş) yanında görmüş. Derviş: "Çok açım Allah rızası için biraz buğday verde aş edip yeyim." demiş. Adam dervişe bakmış (tabi derviş olduğunu büyük bir zaat olduğunu bilmiyor) elbisesini yamalı, eski görünce dervişi dilenci sanmış zannedersem, sözlerine itibar etmemiş. Adam: "Haydi git işine. Bende sana verecek buğday yok." demiş. Derviş: "Bak ne kadar çok buğdayın var Allah daha çok versin. Bana birazını ver de aş edip yeyim." demiş. Adam: "Git başkasından iste. Buğday vermem sana. " demiş. Derviş adamın böyle cimri böylesine malını sever görünce Derviş: "Malın tozla toprak olsun!!!" demiş. Adamın mahsülü o anda tozla toprağa; topraktan bir tepeye dönüşmüş. köyde dilden dile dolaşanlar bunlardır.

Kültür[değiştir | kaynağı değiştir]

Hititlerin gelenek göreneklerinden etkilenmiştir.

Coğrafya[değiştir | kaynağı değiştir]

Ankara iline 59 km, Kızılcahamam ilçesine 19 km uzaklıktadır.

İklim[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin iklimi, karasal iklim etki alanı içerisindedir.

Türbeler[değiştir | kaynağı değiştir]

a-Mehmet Dede Türbesi

Mehmet Dede türbesi ilçeye 18 km. uzaktaki köy mezarlığı içinde bulunuyor. 10 m² lik türbenin duvarları taş ve kiremitle kaplı çatının üstünde de bir âlem bulunuyor. Türbenin içinde Mehmet Dede’nin sandukası ile kendisine ait olduğu belirtilen bir asa var. Asanın bir ucuna demir bir parça geçirilmiş ve diğer ucunda ise bakır bir âlem parçası var. Mahallenin kurucularından olduğu söylene bu zatın türbesine, eskiden bilhassa frengi hastalığına yakalananlar başta olmak üzere, diğer birçok hastalıktan şikâyetçi olanlar tarafından ziyaret edilmekte idi.

b-Baba Kıbel Türbesi:

Çeştepe mahallesinin 2 km kadar ilerisinde Yukarı Çeştepe denilen yerdeki eski bir yerleşim yerinde bulunuyor. Kıbel Baba, Klâsik Osmanlı döneminde gelip geçen yolcuların barınması ve yemek yemesi için bir zaviye açmıştır. Türbesi bu gün köy halkının kervansaray olarak tabir ettiği harabenin yanındadır. Fakat bu türbenin üstü açıktır ve içinde mezar vs. olduğuna dair bir emare yoktur. Sadece Baba Kıbal’e ait olduğu söylenen bir mezar başlığı, duvara monte edilmiş. Mezarın hemen bitişiğindeki camiin girişinde, Bizans devrine ait olduğu anlaşılan bir sütun başlığı sağ tarafında ise üzerinde Osmanlıca bir ibare bulunan mermer taşlar var

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallenin ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

Altyapı bilgileri[değiştir | kaynağı değiştir]

Mahallede, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Mahallenin içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. PTT şubesi ve PTT acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Mahalleye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup mahallede elektrik ve sabit telefon vardır.

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]