Çakapuli

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Gezinti kısmına atla Arama kısmına atla
Çakapuli

Çakapuli (Gürcüce: ჩაქაფული “çakapuli”), Gürcü mutfağının sulu yemeklerinden biri. Gürcistan'daki en popüler yemeklerden biri kabul edilir. Dana veya kuzu etinden hazırlanan yemeğe, taze tarhun, kiraz eriği, beyaz sek şarap, kişniş, sarımsak ve tuz eklenir.

Malzemesi ve hazırlanışı[değiştir | kaynağı değiştir]

Derin bir tencerede, kesilmiş kuzu veya dana eti, beyaz şarap içinde kısık ateşte 15-20 dakika, şarap iyice çekinceye kadar pişirilir. Bazı tariflere göre et kendi suyunda pişirilir ve suyunu erken çekerse beyaz şarap eklenir. Arada bir tahta kaşıkla karıştırılır. Et haşlanırken tarhunun (bazı tariflere göre tarhunla birlikte kereviz sapı ve maydanoz) yaprakları sapından ayrılır ve kıyılır veya olduğu gibi konur. Soğan, kişniş ve yeşil biber de ince biçimde doğranır. Sarımsak ezilir. Tencerede şarap iyice çekince ete, kıyılmış malzeme, sarımsak ve kiraz eriği taneleri eklenir. Malzemeye yeterli miktarda su ilave edilir (bazı tariflerde hiç su eklenmez, ve yemek suyunu çekerse biraz daha şarap ilave edilir) ve tencerenin kapağı kapatılır. Kısık ateşte yaklaşık bir saat daha pişirilir. Pişmekte olan yemek arada bir karıştırılır. Bazı tariflere göre doğranmış malzeme eti örtecek biçimde serilir ve yemeğin üzerinde köpük oluşuncaya kadar pişirilir ve kesin olarak köpük alınmaz. Çakapuli adı da zaten köpükle ("kapi") ilişkilidir ve köpüğüyle pişmiş anlamına gelir. Yemek sıcak yenir ve kiraz eriği çekirdeklerine dikkat edilir.[1][2]

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ "Georgian Recipes: Chakapuli". Georgia About. 28 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 6 Mart 2015. 
  2. ^ Author, No. "Chakapuli with lamb and wine". GeorgianJournal. 5 Aralık 2018 tarihinde kaynağından arşivlendi. Erişim tarihi: 5 Aralık 2018. 

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]