Âşık Feymani

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Âşık Feymani
Doğum adı Osman Taşkaya
Unvanı Âşık Feymani
Doğum 2 Mayıs 1942
Osmaniye, Kadirli, Azaplı köyü
Meslekler Halk Ozanı
Çalgılar Bağlama

Âşık Feymani, Türk halk şairi.

Gerçek adı Osman Taşkaya'dır ve 2 Mayıs 1942'de Osmaniye'nin Kadirli ilçesinin Azaplı köyünde doğmuştur. 1964'e kadar Çoban Osman adını kullandı. Altmışlı yıllardan itibaren gelişen âşıklar geleneğinde öne çıkmış ve ünlenmiştir. Özelikle Çukurovalı âşıkların yetişmesinde önemli katkıları olmuştur. Şiir yazma, atışma yapma, türkü söyleme ve kaynak kişi olma yönleri ile edebiyat alanında çok etkili bir isim olmuştur.[1]

Bir otobiyografi kitabındaki[kaynak belirtilmeli]kendi açıklaması şöyledir:

"Küçük yaşta mecazi bir aşka tutuldum. Bu aşk 15 yaşıma kadar devam etti. İlk yıllarda Çoban Osman mahlasıyla şiir yazar, türkü söylerdim. 1964'ün sonbaharında ve 1965'in ilkbahar ve yaz aylarında birkaç kez rüyamda nurani yüzlü bir zatı görmüştüm. Bana hep Feymani diye seslenmişti. Bu yüzden bu adı mahlas olarak aldım. 1972 yılında evlendim. Üçü oğlan, biri kız, dört çocuğum oldu. Hâlen Azaplı köyünde oturuyorum".

Karacaoğlan'ın etkisiyle türkülü halk hikâyeleri söylemiş şiirlerinde sevgiden tasavvufa kadar birçok konu işlemiştir. Badeli aşıklardan biridir.

Şiirlerinin büyük bir bölümünü kendi yazdığı kitaplarda toplamıştır. Aşık Feymani'nin hayatı Ahu Gözlüm isimli bir filmde canlandırılmıştır.

Kitapları:

1-Ahu Gözlüm

2-Sevgi Şehri

3-Gönül Sarayı

4-Zamanı Geldi

5-Çukurovalı Aşıkların Hikayeleri

6-Barış Güzeldir


Âşık Feymânî’nin hayatı ve şiirlerinin yer aldığı hakkında yazılmış iki kitap vardır. Bunlardan birincisinde Âşık Feymânî’nin hayatı, sanatı ve şiirleri Prof. Dr. Erman Artun tarafından Adana Âşıklık Geleneği (1966-1996) ve Âşık Feymânî 21 Aralık 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi. isimli kitapta ele alınmıştır. İkincisi ise Hüseyin Uzel’in editörlüğünü yaptığı Âşık Feymânî’yi tanıyan sanatçı, akademisyen, eğitimci ve yazarların onu anlatan yazılarının yer aldığı 2018 yılında yayımlanan “Âşık Şiirinde Bir Mektep Adam Âşık Feymânî 21 Aralık 2021 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi.” isimli kitaptır.

Ödülleri:

Âşık Feymani çok sayıda ödül almıştır. Aşağıda sadece kitaplarının aldığı ödüller yer almaktadır:

*1989- Halk Şiiri Eserleri yarışması: Mansiyon. TC Kültür Bakanlığı. "Ahu Gözlüm" isimli kitabı ile.

*2007- Orhan Şaik Gökyay Şiir Kitabı Yarışması: Birinci. "Gönül Sarayı" isimli kitabı ile.

*2017- Karacaoğlan Şiir Kitabı Yarışması: Birinci. Mersin Büyükşehir Belediyesi. "Zamanı Geldi" isimli kitabı ile.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

  1. ^ Aşık Feymani 17 Haziran 2016 tarihinde Wayback Machine sitesinde arşivlendi., Erişim tarihi: 5 Haziran 2016

Konuyla ilgili yayınlar[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]