Tartus

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara

Koordinatlar: 34°53′N, 35°53′E

Tartus
طرطوس
—  Şehir  —
Tartus Limanı'ndaki tekneler
Tartus Limanı'ndaki tekneler
Tartus
Tartus
Tartus'un Suriye'deki konumu.
Koordinatlar: 34°53′K 35°53′D / 34.883°K 35.883°D / 34.883; 35.883
Ülke Suriye Suriye
İl Tartus
İlçe Tartus
Yönetim
 - Vali Wahib Hasan Zein Eddin
Nüfus (2004)
 - Toplam 115.769
Zaman dilimi DAZD (+2)
 - Yaz (YSU) DAYZD (+3)
Alan kodu 43
İnternet sitesi: www.tartous.gov.sy

Tartus, Suriye'nin batısında bir kent. Akdeniz kıyısında, Ervad Adasının (cezire) karşısında yer alır. Aynı adı taşıyan Tartus ilinin merkezidir.

Tarihçe[değiştir | kaynağı değiştir]

Eskiçağda Antaradus adıyla, Aradus'un (bugün Ervad Adası) kolonisi olarak kuruldu. MS 346'da Roma imparatoru II. Constantius tarafından yeniden inşa edilen kent Roma ve Bizans dönemlerinde gelişti. Ortaçağda Haçlılar o sırada Tortosa olarak anılan kenti işgal ederek surlarla çevirdiler. 1291'de Haçlılardan Araplara geçen Tartus, Osmanlı yönetimine girdiği tarihten limanının yeniden inşa edildiği 20. yüzyıla değin geriledi.

Önemli yerler[değiştir | kaynağı değiştir]

Günümüzde kent müzesi olarak kullanılan Tortosa'nın Meryem Anası Katedrali, 12. yüzyıl sonlarıyla 13. yüzyıl başları arasında inşa edilen ve günümüzde büyük ölçüde yıkıntı halinde olan Templier Kalesi kentin eski kesiminde yer alır.

Nüfus[değiştir | kaynağı değiştir]

2004 yılı verilerine göre şehrin nüfusu 115.769 kişidir.[1] Suriyelilerin turistik amaçla ziyaret etmesinden dolayı yaz aylarında nüfusu artmaktadır.

Ekonomi[değiştir | kaynağı değiştir]

Suriye'nin Lazkiye'den sonra ikinci büyük limanı olan Tartus aynı zamanda bir balıkçılık limanı, zengin bir tarım bölgesinin merkezi ve Irak'tan gelen petrol boru hattının son durağıdır. Bu boru hattı, Tartus'un 30 km kuzeyindeki Baniyas limanında sona eren boru hattıyla da bağlantılıdır. Tartus ayrıca önemli bir turizm noktasıdır. Lazkiye'yle arasında bir demiryolu hattı, 80 km kuzeyindeki El Basil'de uluslararası bir havalimanı bulunur.

Kaynakça[değiştir | kaynağı değiştir]

Dış bağlantılar[değiştir | kaynağı değiştir]