Sokak

Vikipedi, özgür ansiklopedi
Atla: kullan, ara
Amsterdam, Hollanda'da bir sokak

Sokak, üzerinde ulaşımın sağlandığı, cadde ve bulvarın küçüğüne verilen yolun adıdır. Sokak, yayalara veya taşıtlara hizmet için kullanılmaktadır. Sokaklar stabilize olabilirken, asfalt dökülmüş sokaklar da mevcuttur.

Sokak hakkında[değiştir | kaynağı değiştir]

Batı Dünyası'nda sokaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sokak tanımı, Orta Çağ Avrupa'sında dar ve uzun yaya geçitleri için kullanılmıştır. Zamanla hemen hemen tüm Avrupa'da bugün bile görülebilen dar sokaklar, çağların ilerlemesiyle, yayalar dışında atlı taşımacılık için de kullanılmaya başlanmıştır. 19. yüzyılda otomobilin icadıyla beraber geniş sokakların bu taşımacılığa yetmemesi yüzünden, çoğu sokak yerini caddelere bırakmıştır.

Ancak Kuzey Amerika'da ve özellikle ABD'de en başta inşa edilen geniş sokaklar, genel olarak ihtiyaçları karşılamaya yetmiştir. Günümüzde ABD, dünyanın en geniş caddelerine sahiptir.

Doğu'da sokaklar[değiştir | kaynağı değiştir]

Sokaklar, Asya'da sadece ticaret yollarını, şehirdeki hatları kapsamaktadır. Asya ve Afrika'da sokaklar batıdaki gibi taşlarla döşeli olarak yapılmamış, bunun yerine topraktan yapılmıştır. Özellikle, kimi yerlerde hiçbir sokak & cadde izine rastlanmamıştır. Ancak günümüzde dünyanın her yerinde olduğu gibi doğu şehirleri asfalt sokaklara sahiptir.

Resim galerisi[değiştir | kaynağı değiştir]